Podczas ogólnopolskiej akcji Sprzątania Świata, odbędą się także zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w siedmiu miastach Polski. Za zużyty sprzęt elektryczny będzie można otrzymać m.in. sadzonki roślin, zioła oraz eko-gadżety!

Zbiórki elektroodpadów odbędą się w Warszawie, Gdyni, Swarzędzu, Łodzi, Siemianowicach Śląskich, Szczecinie i Wrocławiu. W wybranych punktach przyjmowane będą zarówno „duże gabaryty”, czyli lodówki, pralki, mikrofalówki czy zmywarki, jak i małe sprzęty – suszarki, lokówki czy stare magnetofony, a także telefony komórkowe. Akcja odbędzie się 17 września, a w Swarzędzu i Wrocławiu także 16 września.

Co będzie zbierane?
– duże AGD – pralki, kuchenki, zmywarki, lodówki, mikrofalówki
– małe AGD i RTV – telewizory, komputery, monitory, tostery, suszarki, drukarki, czajniki elektryczne, żelazka, aparaty fotograficzne itp.
– telefony komórkowe
– zabawki i narzędzia elektryczne

Część dochodu z zebranych w czasie akcji zużytych sprzętów zostanie przeznaczona na rzecz programu Zielona Stopa Filantropa realizowanego przez Fundację Nasza Ziemia. Jego celem jest poprawa efektywności energetycznej w placówkach służących dzieciom (m.in. rodzinne domy dziecka) poprzez zapewnienie  energooszczędnych świetlówek oraz sprzętu AGD wysokiej klasy (klasa energetyczna A++).

Zbiórka sprzętów to dobra okazja do pozbycia się zalegających w domach i piwnicach nieużywanych urządzeń. Nawiązując do idei tegorocznego Sprzątania Świata chcemy też namówić do oczyszczenia lasów z porzuconych tam starych sprzętów.  Zależy nam na tym, by budować świadomość jak istotne dla obecnych pokoleń jest rozważne korzystanie z zasobów. Oddając zużyte sprzęty do recyklingu, by wykorzystać je powtórnie do tworzenia nowych produktów, możemy znacząco wpłynąć na ochronę naturalnych zasobów Ziemi oraz redukcję emisji CO2. – podkreśla Anna Nowakowska, Dyrektor ds. PR, Marketingu & Marki w Stena Recycling.

Elektroodpady to wszystkie niedziałające urządzenia elektryczne i elektroniczne, które były zasilane prądem lub bateriami, a także świetlówki. Każde z tych urządzeń posiada elementy nadające się do ponownego przetworzenia, które stanowią cenne źródło nowych surowców. Jednocześnie elektroodpady zawierają substancje, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia i środowiska. Dlatego zgodnie z polskim prawem nie można ich wyrzucać do zwykłych pojemników – należy je umieścić w specjalnych kontenerach lub oddać do punktu zbiórki. Następnie muszą być poddane bezpiecznemu procesowi recyklingu.

Organizatorem zbiórki elektroodpadów jest Stena Recykling. W większości miast akcję wspiera Leroy Merlin udostępniając przestrzeń potrzebną do  zorganizowania punktu zbiórki. Honorowymi patronatami zbiórki objęły władze miast –  Gdyni, Łodzi, Siemianowic Śląskich, Swarzędza, Szczecina, Warszawy i Wrocławia oraz Urząd Dzielnicy Targówek w Warszawie. Szczegółowe informacje o lokalizacjach akcji i „cennikach” w poszczególnych miastach dostępne są na stronie www.stenarecycling.pl.

 

Informacje praktyczne

Zbiórka odbędzie się 17 września w 7 miastach Polski: Gdyni, Łodzi, Siemianowicach Śląskich, Swarzędzu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. Dodatkowo w Swarzędzu i Wrocławiu zbiórka odbędzie się również w piątek 16 września.

Lokalizacje wielkiej zbiórki zużytego sprzętu AGD i RTV:

Warszawa:
•    Plac przed Urzędem Dzielnicy Targówek, ul. Kondratowicza 20
•    Leroy Merlin, Al. Jerozolimskie 244

Trójmiasto:
•    Leroy Merlin, CH Port Rumia, ul. Grunwaldzka 108
•    Plac między Centrum Handlowym "Wzgórze" a Halą Widowiskową "Gdynia" przy ul. Górskiego

Wrocław:
•    Leroy Merlin, ul. Karkonoska 85 (16 września)
•    CH Korona, ul. B. Krzywoustego 126 (17 września)

Szczecin:
•    Leroy Merlin, ul. Golisza 10
•    CH Ster, ul. Ku Słońcu 67

Swarzędz:
•    Leroy Merlin ul. Poznańska 4a (16 września)
•    Plac przy pływalni Wodny Raj, ul. Kosynierów 1 (17 września)

Siemianowice Śląskie:
•    Parking pomiędzy ul. 11-go Listopada i ul. E. Orzeszkowej

Łódź:
•    Leroy Merlin, CH Port Łódź, ul. Pabianicka 245

Źródło: Stena Recykling

Jest to doskonała okazja by oczyścić piwnice, domy, a nawet lasy z zalegającego zużytego sprzętu elektrycznego. / Fot. www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię