Świeczniki z plastikowych butelek, breloki z korków po winie czy też bransoletki ze starych koszulek t-shirt to tylko nieliczne atrakcje, które przygotował dla mieszkańców Zakład Utylizacji Odpadów w Elblągu w ramach X Elbląskich Dni Recyklingu. Impreza odbyła się w sobotę – 20 maja. 

Od godzin rannych na Placu Jagiellończyka zaczęły gromadzić się tłumy mieszkańców, przynoszących makulaturę, korki plastikowe, stare telewizory, pralki i butelki szklane. Wszystko po to by za selektywnie zbierane przez rok odpady otrzymać punkty, które można było wymienić na drzewka owocowe, kwiaty ogrodowe, balkonowe oraz iglaki, a także drobne upominki w postaci zabawek czy ekogadżetów. Upał nie zniechęcał mieszkańców, którzy w kolejce po odbiór nagrody musieli postać nawet dwie godziny.

Przygotowano również masę atrakcji dla dzieci – oprócz dmuchanej zjeżdżalni, malowania buzi i jeżdżących koników można było skorzystać  również z trampoliny. Nie zapomniano również o edukacji ekologicznej mieszkańców. Dużym zainteresowaniem cieszyła się gra z użyciem koła fortuny pn. „Wkoło odpadów”, w ramach której za poprawne rozwiązanie rebusów, zagadek, zadań bądź prawidłową odpowiedź na pytanie uczestnicy otrzymywali drobne, ekologiczne upominki. Chłopców szczególnie interesowało stanowisko ?Kilowaty zabawy?, w ramach którego dzięki zestawom odnawialnych źródeł energii (OZE)  można było poznać zasady działania kolektorów słonecznych oraz tajniki produkcji energii ze źródeł naturalnych. Poza tym na dzieci czekały puzzle XXL o tematyce ekologicznej oraz warsztaty kreatywnego wykorzystania odpadów, podczas których ze starych słoików można było zrobić ekologiczny świecznik, a ze starej gazety ? kolczyki i bransoletki.  Za działania edukacyjne odpowiadał Dział Edukacji Ekologicznej ABRYS.

Przez cały czas trwania imprezy na scenie odbywały się występy artystyczne dzieci z placówek oświatowych oraz Centrum Tańca Cadmans.

GALERIA ZDJĘĆ

Archiwum ABRYS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię