Nagrodzono najlepsze ekowynalazki w konkursie Climate Change Challenge organizowanym m.in. przez ?Financial Times?, HP oraz Forum for the Future organizację wspierającą kraje rozwijające się. Główną nagrodę zdobyła kartonowa kuchenka solarna, która może zastąpić kuchenkę gazową, nie emitując niemal żadnych gazów cieplarnianych.

Urządzenie nazwane Pudełkiem Kioto (Kyoto Box) składa się z dwóch kartonowych pudeł. Mniejsze z nich pomalowane jest na czarno, by pochłaniało energię słoneczną. Przykrywane jest przezroczystym, akrylowym wiekiem, które utrzymuje ciepło wewnątrz pojemnika. Mniejsze pudło znajduje się wewnątrz większego kartonu wyściełanego folią aluminiową, która nie pozwala uciec ciepłu.

Temperatura w środku może wzrosnąć do 165 st. C, a w słoneczny dzień niemal natychmiast osiąga 80 st. C. Urządzenie warte 5 euro uzdatni wodę do picia i oszczędzi drewno spalane podczas gotowania jedzenia. Wynalazca deklaruje, że dzięki temu można zagotować 10 litrów wody w ciągu dwóch godzin. Kuchenka pozwala też na wydajne pieczenie mięsa czy sterylizację owoców i warzyw.

Kartonowa kuchenka może zastąpić gotowanie nad ogniskiem, praktykowane tam, gdzie nie ma elektryczności ani gazu. Zaskakujący pomysł Bohmera ujął jurorów.

O zwycięstwie kartonowej kuchenki zdecydowało głosowanie, w którym wzięło udział 15 tys. internautów. Wynalazca dostał nagrodę 75 tys. dolarów. Do produkcji Pudełka Kioto przymierza się już kenijska fabryka w Nairobi, która miesięcznie mogłaby wytwarzać 2,5 miliona takich urządzeń.

W konkursie nagrodzono też dodatek do paszy dla krów redukujący wzdęcia, specjalne płytki sufitowe zastępujące klimatyzację, maszynę przetwarzającą biomasę na węgiel drzewny oraz kołpaki zmniejszające zużycie paliwa w ciężarówkach o blisko 2 proc.

Źródło: rp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię