W ramach kamapanii Warszawa ? Klimat na zmiany, Urząd zachęca mieszkańców i mieszkanki Warszawy do podjęcia kroków na rzecz zmniejszenia emisji CO2. Kampania Klimat na zmiany to część działań w ramach Zielonej Warszawy.

Eko-domek

W ramach kampanii Warszawa – Klimat na zmiany Centrum Komunikacji Społecznej przygotowało plakat eko-domek pokazujący, w jaki sposób każdy z mieszkańców Warszawy, w codziennym życiu, we własnym mieszkaniu, może wpływać na ochronę klimatu.

W okresie wakacyjnym plakaty zawisną w autobusach i tramwajach miejskich, zostaną również rozdystrybuowane w Ośrodkach Pomocy Społecznej, Wydziałach Obsługi Mieszkańców oraz biurach Urzędu m.st. Warszawy.

Plakat stał się również podstawą do stworzenia animacji, która wyświetlana będzie m.in. w niektórych Wydziałach Obsługi Mieszkańców.

Eko-naklejki

W ramach kamapanii "Warszawa – klimat na zmiany" powstała seria eko-naklejek (ikonek) oraz produktów elektronicznych.

Naklejki (ikonki) obrazują kilka prostych czynności, które każdy z nas może podejmować w domu i biurze, aby chronić klimat:
•    naklejka przypominająca o wyłączaniu światła w pustych pomieszczeniach – do umieszczenia w okolicach wyłącznika światła,
•    naklejka przypominająca o rozsądnym gotowaniu wody – do umieszczenia na czajniku elektrycznym,
•    naklejka zachęcająca do powtórnego wykorzystywania rzeczy,
•    naklejka zachęcająca do dwustronnego drukowania dokumentów – do umieszczenia na drukarce, lub pojemniku na papier zadrukowany z jednej strony,
•    naklejka przypominająca o całkowitym wyłączaniu urządzeń biurowych po zakończeniu pracy – do umieszczenia na klawiaturze, monitorze. 

Kampania Klimat na zmiany to część działań w ramach Zielonej Warszawy.

W ciągu ostatniego roku Warszawa zaangażowała się w kilka międzynarodowych i krajowych inicjatyw podejmujących tematykę ochrony klimatu.

W marcu 2009 r. Warszawa stała się jednym z sygnatariuszy Porozumienia Burmistrzów miast należących do Unii Europejskiej. Składając podpis pod dokumentem, władze Warszawy zobowiązały się do stworzenia, w ciągu roku od przystąpienia do inicjatywy, planu działania na rzecz zrównoważonej energii. W dłużej perspektywie zdecydowały się na  podjęcie działań na rzecz ograniczenia emisji CO2 do atmosfery oraz zmobilizowania obywateli mieszkających na terenie Miasta do zaangażowania się w walkę ze zmianami klimatycznymi.

Warszawa jako jedno z 40 miast z całego świata uczestniczy w inicjatywie klimatycznej powołanej do życia przez Fundację Billa Clintona w 2006 roku (CCI, www.clintonfoundation.org). Celem inicjatywy jest zintensyfikowanie działań na rzecz walki z efektem cieplarnianym. Z badań wynika, że miasta zajmują poniżej 1% powierzchni ziemi, a przyczyniają się bezpośrednio lub pośrednio do emisji ponad 2/3 gazów cieplarnianych pochodzących z energii niezbędnej do działalności ludzkiej. Władze miast koncentrują się nad wprowadzaniem innowacyjnych rozwiązań w obszarze transportu publicznego, gospodarki odpadami i modernizacji budynków. Inicjatywa Clintona pomaga miastom poprzez wsparcie technologiczne, tworzenie grup zakupowych (obniżających koszty zakupu nowoczesnych urządzeń) pomoc w mierzeniu emisji CO2. W inicjatywie uczestniczą takie miasta jak Londyn, New Delhi, Pekin, Nowy Jork, Chicago, Johannesburg.

10 EKO KROKÓW W DOMU

Oszczędzasz pieniądze

Chronisz środowisko

1.Gaś światło w pustych pomieszczeniach – oszczędzisz 100% energii.

2.Wymień żarówki na energooszczędne – zużyjesz ok. 5 razy mniej energii.

3. Segreguj odpady – oszczędzisz surowce i energię.

4. Korzystaj z transportu publicznego i roweru.

5. Reguluj temperaturę w domu – obniżając temperaturę o 1 stopień zaoszczędzisz około 6% energii.

6. Korzystaj z przedmiotów wielokrotnego użytku (np. za zakupy chodź z torba materiałową lub koszykiem) – oszczędzisz energię i surowce.

7. Oszczędzaj wodę: zmywaj i pierz rozsądnie (np. korzystaj z zmywarki, pierz w letniej wodzie) – oszczędzisz do 50% energii.

8. Kupuj sprzęt energooszczędny – nowy sprzęt pobiera do 50% mniej energii.

9. Kupuj produkty bez opakowań lub w opakowaniach wielokrotnego użytku – oszczędzisz energię i surowce.

10. Wyłączaj tryb czuwania w sprzęcie elektronicznym – oszczędzisz ok. 10% energii.

Źródło:  zielona.um.warszawa.pl

Naklejka przypominająca o wyłączaniu światła w pustych pomieszczeniach – do umieszczenia w okolicach wyłącznika światła.

Naklejka przypominająca o rozsądnym gotowaniu wody – do umieszczenia na czajniku elektrycznym.

Naklejka przypominająca o całkowitym wyłączaniu urządzeń biurowych po zakończeniu pracy – do umieszczenia na klawiaturze, monitorze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię