W sierpniu widzowie telewizji Planete będą mogli zobaczyć sześcioodcinkową produkcję „Rewolwer klimatu” zrealizowaną przez Akademicką Telewizję Edukacyjną Uniwersytetu Gdańskiego. Cykl porusza najważniejsze zagadnienia dotyczące zmian klimatycznych.

Film „Rewolwer klimatu" to sześcioodcinkowy fabularyzowany dokument, pokazujący pracę polskich naukowców. Zrealizowany w 2008 roku cykl porusza najważniejsze zagadnienia dotyczące zmian klimatycznych. Autorem scenariusza jest Sławomir Swerpel, kierownik Akademickiej Telewizji Edukacyjnej  Uniwersytetu Gdańskiego.
Produkcja dofinansowana została ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Mottem serialu są słowa wypowiedziane przez jednego z naukowców podczas wykładu dla studentów: Mamy do czynienia z rodzajem rewolweru klimatu. Mamy spust, mamy mechanizm, który wyzwala różne zjawiska, nie zawsze wiemy, w której komorze jest nabój – wyjaśnił Swerpel. Realizacją filmu zajmowali się członkowie zespołu ATE – absolwenci i studenci UG, m.in.: Bartek Kamiński, Marcin Jamrógiewicz, Katarzyna Legeżyńska i Sławomir Witek.

Premierowe odcinki serii będą emitowane w telewizji „Planete" o godzinie 20:15 w dniach:
-25.08.2009- odc.1
-26.08.2009- odc.2
-27.08.2009- odc.3
-28.08.2009- odc.4
-31.08.2009- odc.5
-01.09.2009- odc.6
 

Tematyka odcinków

Pierwszy z zaprezentowanych dokumentów pt. "Niespokojny rytm" opowiada o zmianach klimatycznych w przeszłości, pokazuje badania nad śladami gwałtownych wydarzeń klimatycznych oraz działalności człowieka. W drugim odcinku pt. "Kuźnia klimatu" zostaną zaprezentowane zjawiska atmosferyczne, które rodząc się w różnych częściach globu ziemskiego wpływają na pogodę w Polsce. Trzeci film – "Wielki exodus" – przybliża zagadnienia wędrówek poszczególnych gatunków roślin i zwierząt, spowodowanych zmianami klimatycznymi. Drastyczne zmiany zachodzące wzdłuż polskiego wybrzeża od około 40 lat, badania zmian w klimacie morskich fal i odkrycie samotnych fal gigantów to tematy poruszone w czwartym odcinku pt. "Niespokojny brzeg". Piąta część cyklu – pt. "Wyspy ciepła" – będzie poświęcona współczesnemu miastu. Autorzy dokumentu powiedzą, jak miejska zabudowa może wywoływać gwałtowne zjawiska pogodowe. Przedstawią również historię architekta-urbanisty, który zachwycony przyjazną dla ludzi i środowiska dzielnicą mieszkaniową wybudowaną w Niemczech na Targi Expo 2000, chciał zaprojektować taką w Polsce. Ostatni odcinek pt. "Klimatyczna ruletka" to sfabularyzowana historia zespołu tworzącego gry edukacyjne. Staje się ona tłem do pokazania sprzecznych poglądów naukowców w sprawie współczesnego ocieplenia klimatycznego.

Akademicka Telewizja Edukacyjna UG przygotowuje filmy edukacyjne, dokumentalne i promocyjne. Tworzy również multimedialne programy i gry edukacyjne.

Źródło: gdansk.dlastudenta.pl, PAP – Nauka w Polsce

Cykl porusza najważniejsze zagadnienia dotyczące zmian klimatycznych. / Fot. ilker

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię