9 i 10 lipca Klub Gaja organizuje Fest Wisła w Wiśle nad rzeką Wisłą. Te dwa dni poświęcone będą tematyce rzek i wód w naszym otoczeniu, ich znaczeniu w historii i kulturze, w gospodarce, a przede wszystkim ? w przyrodzie.

W sobotę 9 lipca po godz. 20.00 w wiślańskim amfiteatrze rozpocznie się pokaz filmów nagrodzonych w projekcie „Temat: rzeka” Fundacji Impact. Celem programu jest zwiększenie wiedzy ludzi i zaangażowania ich w ochronę rzek i ich nabrzeży. Wyróżnione filmy poruszają m.in. temat animacji kulturalnej terenów przyrzecznych.
Nazajutrz na uczestników będą czekały kolejne atrakcje. W niedzielę o godzinie 13.00 w amfiteatrze zostanie otwarta wystawa zdjęć z konkursu „Temat: rzeka”. O godz. 14.00 Klub Gaja zaprasza na happening „Rzeka dla ludzi i zwierząt”, natomiast  godzinę później wraz z mieszkańcami i turystami nastąpi  wspólne wejście do Królowej Polskich Rzek – rzeki Wisły. To nawiązanie do europejskiej akcji Big Jump na rzecz pojednania rzek i ludzi.
Wisła Fest jest powiązana z projektem „Zaadoptuj rzekę”. W inicjatywie wzięło udział blisko 40 tysięcy uczestników. Placówkom oświatowym udało się „zaadoptować” 290 rzek, strumieni, potoków i jezior. Zorganizowano  ponad sto wykładów i prezentacji w przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich oraz na uczelniach. Ich głównym celem było kształtowanie postaw proekologicznych w zakresie ochrony wód powierzchniowych i oszczędzania wody.
Program „Zaadoptuj rzekę” dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Źródło: klubgaja.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię