Na terenie siedmiu gmin centralnego Podkarpacia realizowany jest projekt zwiększający świadomość ekologiczną mieszkańców. ?EkoNauci? to tytuł projektu, w którym nie tylko najmłodsi mieszkańcy gmin Rzeszów, Strzyżów, Tyczyn, Głogów Młp., Błażowa, Boguchwała, Ostrów umacniać będą swoją ekologiczną wiedzę i wrażliwość.

EkoNauci to ludzie uprawiający EkoNautykę (łac. nautike – żegluga), czyli dziedzinę wiedzy o umiejętnym, odpowiedzialnym i twórczym „żeglowaniu po życiu” z uwzględnieniem wrażliwości i działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. EkoNauta segreguje odpady i nie śmieci w przyrodzie, sadzi drzewa, dba o zasoby wody i bioróżnorodności, przeciwdziała zmianom klimatu, szanuje wszystkie żywe istoty. EkoNauta jest po prostu ”trendy”, „na topie”, „cool” …i tylko trochę bardziej zielony. Na projekt „EkoNauci” składają się: Warsztaty dla nauczycieli, Warsztaty dla dzieci, Olimpiady EkoNautów, ”Miasteczka EkoNautów”, wydanie ulotki odpadowej naklejki „Elementarza Odpadowego”, Konferencja EkoNautów, wykonanie toreb EkoNautów i Strategicznej Planszowej Gry Odpadowej oraz podstrony EkoNauci na stronie internetowej Stowarzyszenia.

Na terenie 16 pracujących w projekcie szkół podstawowych, przy współpracy z nauczycielami (wolontariuszami) i pod kierownictwem grupy trenerów Stowarzyszenia „EKOSKOP”, zostaną zorganizowane, otwarte dla środowisk rodzinnych „Olimpiady EkoNautów”. Uczestnicy „Olimpiady EkoNautów” wezmą udział w przygotowanych grach, konkursach i zabawach promujących segregację odpadów oraz zwiedzą  zorganizowane 2 stoiska (stoisko promujące zrównoważony rozwój oraz stoisko informacyjne o odpadach i projekcie). Uczestniczące w olimpiadach rodziny otrzymają ulotki projektu zawierające deklarację odpadową, której wypełnienie umożliwi udział w losowaniu nagród niespodzianek podczas każdej imprezy.

W ramach projektu przewidzane są również Miasteczka EkoNautów. Miasteczka adresowane są do lokalnych społeczności (w szczególności dzieci i ich rodziców) z terenów 7 miast i gmin objętych projektem: Błażowej, Boguchwały, Tyczyna, Głogowa Młp., Strzyżowa, Ostrowa i Rzeszowa.  W „Miasteczku EkoNautów” odbywać się będzie „Rodzinna Olimpiada EkoNautów”. Uczestnicy „Olimpiady EkoNautów” wezmą udział w przygotowanych grach, konkursach i zabawach promujących segregację odpadów oraz zwiedzą  zorganizowane 2 stoiska (stoisko promujące zrównoważony rozwój oraz stoisko informacyjne o odpadach i projekcie). Zwiedzające „Miasteczko EkoNautów” rodziny, otrzymają ulotki projektu zawierające deklarację odpadową, której wypełnienie umożliwi udział w losowania nagród niespodzianek podczas każdej imprezy.

Projekt  – realizowany przez Stowarzyszenie „EKOSKOP” z Rzeszowa –  o wartości 230 000 złotych wspiera dotacje Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich FIO oraz WFOŚiGW w Rzeszowie. Partnerami merytorycznymi projektu „EkoNauci” są: Związek Komunalny „Wisłok” i MPGK Rzeszów. Program wspierają firmy związane z zarządzaniem środowiskiem i proekologicznymi projektami: PGE Elektrociepłownia Rzeszów, ElektroEko, REBA, REKARTON, EKO-TOP Rzeszów.
 
Źródło: www.ekoskop.rzeszow.pl/ekonauci

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię