Po raz pierwszy w Polsce odbywa się konkurs kreatywnego przetwarzania elektroodpadów! Fundacja Aeris Futuro zaprasza do udziału artystów, projektantów i inżynierów ? zarówno indywidualnie, jak i w grupach projektowych.

Z początkiem lutego ruszył ogólnopolski Konkurs ART TECH DESIGN promujący kreatywne i techniczne koncepcje ponownego wykorzystania oraz upcyklingu elektroodpadów (ZSEE) bądź też odzyskanych z nich poszczególnych surowców. Łączna wartość nagród wynosi 24 000 PLN.

Naszym celem jest odkrycie talentów ze świeżym spojrzeniem na upcykling urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Dajemy także możliwość wystawienia prac w Warszawie, Krakowie i Poznaniu podczas Festiwalu ReKreacje – mówi Joanna Mieszkowicz, prezes Fundacji Aeris Futuro. Już teraz do uczestnictwa w konkursie mogą zgłaszać się zarówno osoby indywidualne, jak i grupy projektowe. Projekty można zgłaszać w obrębie 3 kategorii – artystycznej, designu oraz inżynieryjnej, obejmujących praktycznie wszystkie sfery kultury materialnej – dodaje.

Upcykling, czyli daj lepsze życie rzeczy

Celem konkursu ART TECH DESIGN jest promocja oraz wyróżnienie kreatywnych pomysłów, uwzględniających ponowne wykorzystanie elektronicznych i elektrycznych odpadów. Organizatorzy wychodzą z założenia, że przedmioty są projektowane z myślą o człowieku i podniesieniu jakości jego życia. Jednak chcą zwrócić uwagę na pomysły o optymalnych parametrach, pozwalających w pełni zaspokoić oczekiwania odbiorców przy jednoczesnym uwzględnieniu tak kluczowych kwestii, jak choćby ochrona środowiska naturalnego.

Upcykling to wykorzystywanie odpadów do wytworzenia nowych przedmiotów. Od recyklingu różni się tym, że nowe przedmioty nie są wytwarzane z surowca odzyskanego z odpadów, ale bezpośrednio ze śmieci. Zaletą upcyklingu jest to, że w przeciwieństwie do recyklingu nie wymaga zużycia energii na przywrócenie odpadom ich surowcowej postaci, ani na uformowanie surowca w nowy przedmiot. Nie pojawia się też koszt transportu na wysypisko. Co istotne, nowy przedmiot nie jest wykonany z niższej jakości surowca – mówi Joanna Mieszkowicz.

Dlaczego upcykling to dobra inwestycja?

W dobie wysokiej konkurencyjności innowacyjne i ekologiczne pomysły pozwalają osiągnąć lepszą pozycję na rynku i wyróżnić się wśród konkurencji. Dobry i zrównoważony projekt to większy zysk – dowodem na to jest niewątpliwie zwiększone zainteresowanie produktami, które nie oddziałują negatywnie na środowisko naturalne oraz życie człowieka. Innowacyjne, przyjazne środowisku i społeczeństwu produkty tworzą szczególną, trudną do imitacji wartość dla firmy oraz wszystkich interesariuszy. Zwłaszcza klienci, poprzez sposób postrzegania produktu i całej firmy, są kluczowym elementem w „grze" na rynku.

Szczegółowe informacje o warunkach udziału i procedurach zgłoszenia projektu znaleźć można na stronie: www.elektrorekreacje.pl

3 kategorie: 

ART – dla artystów, twórców i każdej osoby posiadającej kreatywną wizję stworzenia projektu artystycznego w oparciu o temat ponownego wykorzystania i recyclingu ZSEE.
TECH – dla projektantów i inżynierów ukierunkowanych na zgłoszenia projektów umożliwiających masowy odzysk i ponowne wykorzystanie ZSEE bądź też odzyskanych z nich poszczególnych surowców np. w wyniku obróbki technologicznej.
DESIGN – dla designerów, ale również dla artystów, twórców i każdej osoby posiadającej kreatywną wizję stworzenia projektu w oparciu o temat ponownego wykorzystania i recyclingu ZSEE. Warunkiem udziału w tej kategorii jest możliwość stworzenia powtarzalnego produktu użytkowego. 

Co zyskują uczestnicy?   
  
Nagrody w każdej kategorii:
I miejsce – profesjonalny laptop o wartości 5 000 PLN wraz z recyklingowym etui
II miejsce – designerska lampa o wartości 2000 PLN
III miejsce – zestaw gadżetów ekologicznych o wartości 1000 PLN 

Udział w wystawach finalistów Konkursu ART TECH DESIGN m.in. podczas imprez wystawienniczych w Krakowie, Warszawie i Poznaniu,

Promocja i działania public relations prowadzone przez organizatora konkursu w mediach branżowych i ogólnopolskich.

Termin przesyłania zgłoszeń

od lutego do 30 kwietnia 2013

Dowiedz się więcej

Celem konkursu jest promocja oraz wyróżnienie kreatywnych pomysłów, uwzględniających ponowne wykorzystanie elektronicznych i elektrycznych odpadów. / Fot. Benjamin Rollins Caldwell

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię