Nagrodę odbiera zwycięzca Antoni Zięba. / Fot. OKL Gołuchów

Jesteśmy w lesie a las jest w nas (?). Kolor zielony zgadza się z niebem, powszednim chlebem i człowiekiem i dlatego może karmić zieloną nadzieją, jak mlekiem oseska to słowa na miarę sukcesu, wypowiedziane przez gawędziarza Antoniego Ziębę podczas VII Ogólnopolskiego Konkursu ?Bajarze z Leśnej Polany”.

Nauczyciel wiedzy o kulturze z Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku swoją opowieścią, w której m.in. porównywał ludzi do drzew wywalczył I miejsce w konkursie rozgrywającym się w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie.

II miejsce zajęła Weronika Wróblewska z Zespołu Szkół Leśnych w Tucholi. Wcielając się w rolę dziennikarki w niezwykle sugestywny sposób przekonywała rozmówcę o wartościach płynących z polskich lasów. Swoje wystąpienie zatytułowała „Ogłuszka na skraju lasu". Nie mniejszy talent aktorski wykazała Natalia Harabin z Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku, która prezentowała gawędę „Las Vegas"  jako trzynasty uczestnik konkursu. Opowieść przyniosła jej trzecie miejsce. Pełna emocji i osobistych refleksji gawęda o tym co dla niej w lesie najbliższe nie mogła pozostać niezauważona.

Konkurs, w którym wystąpiło 24 uczestników w ocenie jury cechował wysoki poziom. Świadczy o tym aż osiem przyznanych wyróżnień,  w tym jedno specjalne dla pana Zygmunta Burzyńskiego, emerytowanego leśnika z regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, za poruszające wystąpienie „Golgota Wschodu".

Pozostałe wyróżnienia trafiły do:

  • Michała Denisa z Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju
  • Magdaleny Koziary z Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju
  • Przemysława Jankowskiego z Zespołu Szkół Leśnych w Lesku
  • Dawida Komornickiego z Zespołu Szkół Leśnych w Lesku
  • Krzysztofa Borkowskiego z Zespołu Szkół Leśnych w Tucholi
  • Izabeli Żmudy-Trzebiatowskiej z Technikum Leśnego w Warcinie
  • Piotra Lipianina z Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju.

Pracom jury przewodniczył profesor Tomasz Borecki, który witając uczestników konkursu mówił do nich słowami Juliusza Słowackiego Chodzi mi o to, aby język giętki / Powiedział wszystko, co pomyśli głowa / A czasem był, jak piorun, jasny, prędki /A czasem smutny, jako pieśń stepowa. Wraz z profesorem prezentację gawęd oceniali profesor Halina Zgółkowa z UAM w Poznaniu, Ryszard Dzialuk  – dyrektor Biura Nasiennictwa Leśnego w Warszawie, Edward Marszałek z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, Benedykt Roźmiarek – dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie oraz Eugeniusz Pudlis reprezentujący Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.

Przesłuchania konkursowe w dniu 16 maja zakończyły się wieczornym koncertem muzyki inspirowanej lasem, w wykonaniu zespołu Collegium Musicum z Poznania. Nazajutrz zgromadzeni w „Powozowni" goście poznali wyniki konkursu. Dla nich również wystąpili uczniowie z Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju prezentując spektakl „Drzewo" poświęcony pamięci redaktora Andrzeja Zalewskiego, pomysłodawcy konkursu.

Do bajarzy i organizatorów konkursu list nadesłała żona redaktora Zalewskiego dziękując w nim za to, że pięknem polszczyzny podtrzymują pamięć o jej mężu. W liście napisała m.in. Mowa potrzebna jest ludziom, jak kropla wody budzącej się w maju przyrodzie. Słowa te przeczytane podczas rozpoczęcia konkursu znakomicie pasują również do jego podsumowania.

Konkurs przebiegał pod patronatem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych i Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Zorganizował go Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie przy współpracy Biura Nasiennictwa Leśnego, Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych oraz Kapituły Polskiej Niezapominajki.
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię