Ośrodek Rozwoju Edukacji zaprasza szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne do udziału w konkursie na tytuł ?Szkoła globalna 2012?. Głównym celem konkursu jest wyłonienie szkół, które poprzez swoje działania i postawę promują oraz realizują założenia edukacji globalnej, jak również aktywizują środowisko lokalne w podejmowaniu działań w tym obszarze.

Konkurs adresowany jest do szkół/placówek na poziomie gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym. O tytuł „Szkoła globalna 2012” może ubiegać się szkoła/placówka, która w latach 2009-2012 podejmowała aktywne działania na rzecz promowania, budowania świadomości na temat edukacji globalnej oraz może podzielić się przykładami dobrej praktyki w tym zakresie. Zadanie konkursowe polega na opisaniu działań szkoły w zakresie edukacji globalnej oraz przygotowaniu i dołączeniu stosownej dokumentacji, potwierdzającej opisane zdarzenia.

Ocena merytoryczna nadesłanych prac konkursowych odbywać się będzie zgodnie z następującymi standardami pracy szkół/placówek – kryteriami:

1) Szkoła promuje wartość edukacji globalnej, prezentuje i upowszechnia informacje o działaniach i osiągnięciach w zakresie edukacji globalnej; aktywizuje środowisko szkolne i lokalne w podejmowaniu, realizowaniu działań, w tym projektów z zakresu edukacji globalnej.
2) Szkoła wychowuje młodzież w duchu humanitaryzmu i odpowiedzialności za wspólny świat, stwarza okazję do kształtowania empatii wobec innych.
3) Szkoła inspiruje młodzież do osobistego zaangażowania na rzecz bardziej sprawiedliwego zrównoważonego świata, jak również do przemyśleń o roli istniejących zjawisk oraz współzależności łączących wszystkich mieszkańców globu.
4) Szkoła promuje w środowisku potrzebę uczenia się, poszukuje potencjalnych rozwiązań problemów wspólnych dla całej ludzkości, kształtuje umiejętności ponadprzedmiotowe, takie jak: formułowanie własnych opinii; prowadzenie debat; analiza związków przyczynowo-skutkowych; wrażliwość społeczna; poczucie więzi ze wspólnotę lokalną, regionalną, europejską, globalną; zaangażowanie w działania społeczne, obywatelskie.
5) Szkoła proponuje różnorodne i innowacyjne metody pracy z uczniami.
6) W szkole funkcjonuje współpraca w zespołach. Nauczyciele wspólnie z uczniami planują działania podejmowane w szkole, rozwiązują problemy. Uczniowie współdecydują w sprawach szkoły, uczestnicząc w podejmowaniu działań w zakresie tematyki globalnej.
7) Szkoła funkcjonuje w środowisku lokalnym. Aktywna współpraca szkoły z instytucjami i organizacjami działającymi w środowisku wpływa korzystnie na rozwój edukacyjny uczniów, w tym w zakresie edukacji globalnej.

Karty zgłoszenia oraz opisy działań szkół/placówek w obszarze edukacji globalnej należy nadsyłać do 6 grudnia 2012 roku.

Więcej na: www.edukacjaglobalna.ore.edu.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię