Uroczyste podsumowanie II edycji konkursu ?Region czysty na 6? odbyło się na terenie ZGO Wielopolskiego Centrum Recyklingu w Jarocinie. Nagrodzono najaktywniejszych w konkursie uczniów, którzy zebrali największą ilość odpadów oraz placówki oświatowe.

Spotkanie podsumowujące drugą edycję konkursu ?Region czysty na 6? odbyło się na terenie siedziby organizatora – Zakładu Gospodarki Odpadami ? Wielkopolskiego Centrum Recyklingu. Na uroczystości byli: burmistrz Jarocina  Adam Pawlicki, prezes ZGO-NOVA – Dawid Zimowski, członek zarządu Fundacji na Rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL – Artur Łobocki oraz gospodarze: prezes ZGO – Wielkopolskiego Centrum Recyklingu w Jarocinie – Witosław Gibasiewicz oraz wiceprezesi: Jarosław Warczygłowa i Michał Manowski.

W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa i związane z tym faktem zamknięcie placówek oświatowych, konkurs ?Region Czysty na 6? zakończony został na drugim etapie – w marcu, tuż przed ogłoszeniem obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych. Niestety, nie udało się przeprowadzić III etapu, dlatego ilość odpadów okazała się mniejsza, niż w zeszłym roku. – Gdyby nie to, z pewnością mielibyśmy kolejny rekord. W tym roku także musieliśmy zrezygnować z corocznego pikniku, czyli naszego Ekoświętowania, które mieliśmy zaplanowane na  6 czerwca przy Jarocin Sport. Czekaliśmy do ostatniej chwili, aby móc ogłosić wyniki, ale ostatecznie musieliśmy zrezygnować ? mówił Witosław Gibasiewicz, prezes ZGO WCR. – Dziś, u progu nowego roku szkolnego chciałbym wam pogratulować i życzyć  wytrwałości w roku 2020/2021, bo przecież ogłosiliśmy już III edycję konkursu do udziału w której serdecznie was zachęcam ? dodał.

W tegorocznej edycji konkursu ?Region czysty na 6? wzięły udział 92 placówki oświatowe. Łącznie, w realizację przedsięwzięcia zaangażowało się blisko 16 tys. uczniów. Udało im się zebrać prawie 25 tys. kg odpadów. Wśród nich: aluminiowe puszki, plastikowe nakrętki, baterie, telefony komórkowe. Dla szkół najbardziej zaangażowanych w zbiórkę odpadów, organizatorzy przewidzieli atrakcyjne nagrody: sprzęt multimedialny oraz wycieczki dla najlepszych klas. Dodatkowo, każdy kilogram uzbieranych puszek aluminiowych i nakrętek, to wartość 1 zł. Wyliczone w ten sposób środki ZGO sp. z o. o. ? Wielkopolskie Centrum Recyklingu w Jarocinie, przekazało na cel charytatywny wskazany przez uczestników konkursu. W tym roku była to kwota ponad 15 tys. zł!

Najpierw dyplomy i nagrody wręczono dla najlepszych uczniów za zebranie największej ilości odpadów w II edycji konkursu ekologicznego „Region Czysty na 6” w roku szkolnym 2019/2020. Wyróżniono także szkołę, która zebrała najwięcej telefonów komórkowych (SP w Komorzu Przybysławskim), najlepszą gminę (Chocz – w powiecie pleszewskim) oraz trzy placówki (miejsca od I do III), które osiągnęły najlepszy wynik w zebraniu największej ilości wszystkich surowców.

Swoje nagrody wręczył także burmistrz Adam Pawlicki – dla najlepszych placówek z gminy Jarocin, które w II edycji konkursu Region Czysty na 6 zebrały największą ilość wszystkich surowców. I miejsce zajął Zespół Szkół nr 5 w Jarocinie. Szkoła otrzymała voucher o wartości 3.500 zł na wycieczkę z firmą Trans Pegaz.

W II edycji konkursu ?Region czysty na 6? zbierano również puszki aluminiowe, a ich ilość wyniosła ponad 1160 kg! Najbardziej aktywnym placówkom nagrody wręczył Artur Łobocki, członek zarządu Fundacji na Rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL.

Na zakończenie podziękowano wszystkim uczestnikom II edycji konkursu ?Region czysty na 6?, szczególnie nagrodzonym uczniom i placówkom oświatowym, którzy wykazali się największym zaangażowaniem, a także   koordynatorom gminnym i szkolnym nadzorującym przebieg konkursu.

Uczniowie nagrodzeni za zebranie największej ilości odpadów w II edycji konkursu ekologicznego „Region Czysty na 6” w roku szkolnym 2019/2020:

–  Grzegorz Zieliński z Zespołu Szkół nr 5 w Jarocinie,

 – Oliwia Śniada z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kuczkowie,

– Tomasz Majchrzak ze Szkoły Podstawowej w Chrzanie

– Igor Jeziorski z Zespołu Szkół w Pięczkowie,

– Maria Florkowska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zimnowodzie,

– Alicja Tamy z Zespołu Szkół w Broniszewicach,

– Olaf Glubiak ze Szkoły Podstawowej w Magnuszewicach,

– Julia Witman  ze Szkoły Podstawowej im. Jana Twardowskiego w Kwileniu,

– Wiktor Kowalczyk ze Szkoły Podstawowej w Klęce,

– Jeremi Gorynia ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Wielkopolskich w Bodzewie,

– Maria Porolniczak z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu w Śremie,

– Aleksander Kurnatowski ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pigłowicach,

– Marika Mikołajczak z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Brodowie,

– Oliwier i Oskar Pawlak ze Szkoły Podstawowej im. E. Estkowskiego w Wojciechowie,

– Adrian Olejniczak ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dominowie,

– Norbert Stasik z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lutyni.

W II edycji konkursu ?Region czysty na 6? łącznie uzbierano ponad 130 kg telefonów komórkowych. Najlepszy wynik w tej kategorii uzyskała Szkoła Podstawowa w Komorzu Przybysławskim.

W konkursie brało udział 18 gmin należących do Porozumienia Międzygminnego, a Najlepszą Gminą w II edycji konkursu ekologicznego „Region Czysty na 6″ w roku szkolnym 2019/2020” została gmina Chocz. w nagrodę otrzymała voucher pieniężny na zakup sprzętu elektronicznego o wartości 2 tys. zł.

Placówki oświatowe, którym udało się uzyskać najlepszy wynik w zebraniu największej ilości wszystkich surowców:

I miejsce – Przedszkole w Brzeziu z gminy Pleszew. Nagroda – zestaw nagłaśniający.

II miejsce – Szkoła Podstawowa w Chrzanie z gminy Żerków. Nagroda ? projektor.

III miejsce – Zespół Szkół w Pięczkowie z gminy Krzykosy. Nagroda – laptop.

NAGRODY DODATKOWE W RAMACH KONKURSU

Najlepsze placówki oświatowe z Gminy Jarocin:

I miejsce – Zespół Szkół nr 5 w Jarocinie. Szkoła otrzymała voucher o wartości 3.500 zł na wycieczkę z firmą Trans Pegaz.

II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 3 im. J. Twardowskiego w Jarocinie. Szkoła otrzymała voucher o wartości 2.500 zł na wycieczkę z firmą Trans Pegaz.

III miejsce – Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Jarocinie. Szkoła otrzymała voucher o wartości 1.500 zł na wycieczkę z firmą Trans Pegaz.

Nagrody za największą ilość zebranych puszek aluminiowych:

– Zespół Szkół w Pięczkowie,

– Szkoła Podstawowa w Magnuszewicach.

(Placówki otrzymały nagrodę w postaci przedstawienia teatralnego ?ALA NA TROPACH RECYKLINGU?, którą Fundacja na Rzecz Opakowań Aluminiowych RECAL przedstawi w wybranym czasie).

W tej kategorii wyróżniono także Szkołę Podstawową im. Janusza Korczaka w Kuźni, która otrzymała nagrodę rzeczową.

Opracowanie: ?ZGO Sp. z o.o. w Jarocinie- Wielkopolskie Centrum Recyklingu?

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię