Od października krasnale ogrodowe znów edukują społeczeństwo w zakresie gospodarowania odpadami. Pomagają im w tym dzieci i członkowie Fundacji Ekologicznej ARKA, która jest organizatorem akcji ?To nie krasnoludki palą śmieci?.

W październiku i listopadzie protesty krasnoludków odbyły się trzykrotnie – 15 października w Katowicach, 4 listopada w Białymstoku i 15 listopada w Warszawie. Prowadzone przez nie manifestacje miały na celu uświadomienie społeczeństwa, że palenie śmieci w piecach domowych jest nie tylko nielegalne i grozi za nie wysoka grzywna, ale, co o wiele bardziej istotne, jest niebezpieczne dla zdrowia, bowiem powstające podczas tego procesu trucizny wywołują choroby górnych dróg oddechowych, astmę i alergię.

W jaki sposób krasnoludki próbowały edukować mieszkańców wspomnianych miast? Akcja rozpoczynała się od warsztatów edukacyjno-plastycznych dla dzieci, które prowadzili członkowie ARKI. Podczas tych zajęć maluchy wykonywały czapki i stroje krasnali oraz uczyły się o szkodliwości palenia odpadów i znaczeniu jakie dla środowiska mają segregacja i recycling. Główną częścią akcji był marsz protestacyjny i happening. Dzieci w kostiumach wykonanych w ramach zajęć, z transparentami „Segregujesz – zyskujesz” czy „Paląc śmieci zatruwasz środowisko” i „To nie krasnoludki palą śmieci” odważnie nawoływały mieszkańców do porzucenia zgubnego procederu.

Manifestacji towarzyszył happening prowadzony przez Szymona Kułakowskiego. Prezentował on starcie pomiędzy złą, ziejącą ogniem, zanieczyszczającą środowisko Dioksyną a superbohaterami, którzy zachęcali do segregowania odpadów i opowiadali się za recyclingiem. Dzięki wsparciu dzieci przebranych za krasnoludki superbohaterom udało się pokonać niebezpiecznego wroga, a następnie wprowadzić spokój, radość i porządek w mieście.

Zawsze dbamy o to, by przygotowywane przez nas akcje edukowały społeczeństwo w sposób niekonwencjonalny i ciekawy. Tym razem poprzez atrakcyjne dla dzieci i młodzieży warsztaty i happeningi chcieliśmy pokazać, jak poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia jest spalanie odpadów – mówi Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA.

Nieodłącznym elementem a zarazem znakiem rozpoznawczym akcji są figurki krasnali wyposażone w torby z ulotkami informacyjnymi. Nie zabrakło ich i  w tym roku. Członkowie Fundacji rozstawili je w centrach handlowych, urzędach gmin, bibliotekach i innych budynkach użyteczności publicznej, by przez kolejne 10 dni po zakończeniu happeningu w danym mieście przypominały one mieszkańcom o problemie gospodarowania odpadami. W Katowicach można je było spotkać m.in. w Górnośląskim Centrum Kultury, restauracji Złoty Osioł, Bibliotece Śląskiej, Galerii Altus i Centrum Handlowym Auchan, w Białymstoku edukowały w Urzędzie Miasta Białystok przy ul Słonimskiej, Centrum im. Ludwiga Zamenhofa, Klubokawiarni Kopiluwak, restauracji Cafe Esperanto oraz Galerii Alfa, z kolei w Warszawie zagościły w Ministerstwie Środowiska, budynku AGORA S.A., Centrum Handlowym Blue City, Centrum Artystycznym Radomska 13, restauracjach Green Way oraz Vega Fundacja Pożywienie Darem Serca.

Wykorzystanie w kampanii postaci krasnali ma swoje znaczenie i służy ujawnieniu obłudy społeczeństwa. Wiadomo przecież, że za zanieczyszczanie środowiska trującymi oparami odpowiadają ludzie, no ale skoro nikt nie chce się do tego przyznać wszystko, wskazuje na to, że winne są krasnoludki – komentuje Wojciech Owczarz. Dodatkowym elementem kampanii jest wystawa edukacyjna w formie komiksu autorstwa Katarzyny Kwiecień i Piotra Sokoła. W ramach akcji „To nie krasnoludki palą śmieci” fundacja ARKA przygotowała także liczne wydawnictwa i prezentacje dla szkół, które nauczyciele będą mogli wykorzystać podczas zajęć z ekologii.

Kampania dofinansowana została ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach.

 

Nieodłącznym elementem a zarazem znakiem rozpoznawczym akcji są figurki krasnali wyposażone w torby z ulotkami informacyjnymi. / Fot. Fundacja Arka

Dzieci w kostiumach wykonanych w ramach zajęć, odważnie nawoływały mieszkańców do porzucenia zgubnego procederu. / Fot. Fundacja Arka

Członkowie Fundacji rozstawili krasnale w centrach handlowych, urzędach gmin, bibliotekach i innych budynkach użyteczności publicznej. / Fot. Fundacja Arka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię