Zapraszamy do udziału w warsztatach „Laboratorium kreatywnych form recyklingu”, które odbędą się w ramach projektu Lub Design! Warsztaty kreatywności

Co można wyczarować z plastikowej butelki czy słomek po napojach? Jak zrobić portfel z kartonu po soku? Do czego można wykorzystać nieaktualny baner reklamowy?
Wraz z krakowskim kolektywem POLtwór, zorganizujemy laboratorium kreatywnych form recyklingu, łącząc działania artystyczne i wiedzę ekologiczną. Podczas warsztatów przyjrzymy się bliżej zjawisku re-designu i artrecyklingu. Będzie to okazja do stworzenia niepowtarzalnych przedmiotów użytkowych z surowców wtórnych. Szukając nowatorskich form twórczego przetwarzania, zwrócimy uwagę na problem nadmiaru śmieci wytwarzanych codziennie w naszych domach. Wspólnie z uczestnikami opracujemy zasady postępowania ekologicznego, które każdy z łatwością będzie mógł zastosować we własnym otoczeniu. Poprzez zabawę formą i zaskakującymi rozwiązaniami mamy nadzieję zachęcić uczestników warsztatu do odpowiedzialnych i świadomych zachowań konsumpcyjnych.


Kiedy:
21-22 lipca, godz. 11.00 – 16.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. ks. Jerzego Popiełuszki 5
Dla kogo: uczniowie szkół średnich, seniorzy
Prowadzenie: Katarzyna Dorota
Warunki uczestnictwa: udział bezpłatny, zapisy: Ewelina Kruszyńska, tel. 81 533 08 18, warsztatykultury.pl/lubdesign, formularz zgłoszeniowy: Laboratorium kreatywnych form recyklingu

Katarzyna Dorota – absolwentka Animacji Kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, kierunku Animator i Menedżer Kultury na wydziale Psychologii i Pedagogiki UMSC w Lublinie i Warszawskiej Szkoły Fotograficznej. Ukończyła też podyplomowe studia na kierunku Zarządzanie Organizacją Pozarządową w UE na Uniwersytecie Śląskim. Wiceprezes stowarzyszenia To.pole zajmującego się edukacją nieformalną z zakresu ekologii, kultury tradycyjnej i tańca współczesnego. Koordynator artystyczny projektu POLtwór – kreatywna forma recyklingu. Organizator i instruktor warsztatów z zakresu fotografii otworkowej i analogowej, jak również z tradycyjnych i eksperymentalnych technik plastycznych. Trenerka i współorganizatorka Pracowni Aktywności Obywatelskiej – projektu Theodor-Heuss-Kolleg, programu Fundacji Boscha.

Lub design! warsztaty kreatywności
– to roczny program edukacyjny Warsztatów Kultury skierowany do uczniów szkół średnich. Zajęcia poprowadzą wykwalifikowani projektanci – jedni z największych specjalistów w dziedzinie komunikacji wizualnej, architektury krajobrazu czy aranżacji wnętrz. Głównym celem projektu jest rozwijanie kreatywności, elastycznego myślenia i umiejętności twórczego rozwiązywania problemów. Chcemy pokazać, że każdy może mieć realny wpływ na jakość swojego życia, a design opierając się na bardzo podobnych założeniach jest naszym zdaniem właściwym i atrakcyjnym narzędziem wprowadzania tych zmian.
Będziemy tworzyć zespoły, wyciągać z nich kreatywność, a przy tym dobrze się bawić. Położymy nacisk na sam proces projektowania, poddamy w wątpliwość najbardziej oczywiste rozwiązania, zadamy mnóstwo fundamentalnych, a czasem przewrotnych pytań. Dlaczego talerz jest okrągły? Jak projektant może wpłynąć na nasze zachowania? Kiedy mniej znaczy więcej?
Oprócz licealistów, do współpracy zaprosimy seniorów i przedszkolaki, by wspólnie pracować na realnych potrzebach i problemach. Zwrócimy uwagę na interdyscyplinarność designu i korzyści stosowania myślenia projektowego na co dzień.
Warsztaty odbywać się będą od kwietnia do listopada 2012.

Warsztaty kreatywności Lub Design dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji: na stronie internetowej warsztatykultury.pl/lubdesign oraz na oficjalnym blogu projektu lubdesign.wordpress.com

Laboratorium kreatywnych form recyklingu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię