Sadzeniem lasu kujawsko-pomorscy samorządowcy i leśnicy zainaugurowali Międzynarodowy Rok Lasów w regionie. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w lesie, na terenie przeznaczonym do odnowienia, każdy z uczestników spotkania miał okazję do wniesienia osobistego wkładu w powiększenie powierzchni lasów.

14 kwietnia 2011 r. w leśnictwie Nieszawka na terenie Nadleśnictwa Cierpiszewo (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu) marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki i dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu Janusz Kaczmarek podpisali porozumienie o współpracy w organizowaniu wspólnych przedsięwzięć w ramach Międzynarodowego Roku Lasów. Dyrektor RDLP krótko przedstawił stan lasów w regionie i zapowiedział dalsze wydarzenia w ramach Roku Lasów.

Marszałek województwa podziękował dyrektorowi za zainicjowanie obchodów Roku Lasów, a także uświadomienie i przypomnienie ich roli w regionie.
Wśród gości, na terenowej konferencji prasowej, połączonej z sadzeniem lasu obecny był m.in. wicewojewoda kujawsko-pomorski Zbigniew Ostrowski, przedstawiciele wielu współpracujących z Lasami Państwowymi instytucji, a także leśnicy z sąsiednich nadleśnictw. Dopisała także młodzież z miejscowego gimnazjum w Cierpicach. Wojewoda Ostrowski pogratulował leśnikom pomysłu i podziękował za możliwość pozostawienia śladu dla przyszłych pokoleń w postaci posadzonego lasu.

Chwilę później uczestnicy spotkania rozpoczęli symboliczne sadzenie lasu. Gospodarze miejsca – nadleśniczy Kazimierz Wrzosek i leśniczy Bronisław Krywionek – udzielili krótkiego instruktażu sadzenia i przedstawili zasady bezpiecznego posługiwania się kosturem. Pomimo pokaźnej powierzchni, każdy przygotowany rząd został do końca obsadzony jednorocznymi sadzonkami sosny.

Za udział w powiększaniu zasobów leśnych uczestnicy otrzymali certyfikaty i sadzonkę świerka w doniczce. Chętni wpisali się do księgi pamiątkowej Roku Lasów w Województwie Kujawsko-Pomorskim. Była także okazja do odwiedzenia miejsca, gdzie w 1992 roku spłonęło 3 tys. ha lasów. Rośnie tam obecnie piękny las zasadzony wysiłkiem leśników z wielu nadleśnictw RDLP w Toruniu. Przy pamiątkowym obelisku, historię pożaru i przywrócenia lasu przybliżyli dyrektor Janusz Kaczmarek i nadleśniczy Kazimierz Wrzosek.

Źródło: lasy.gov.pl

 

Na rozgrzewkę – sadzenie lasu. / Fot. CILP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię