Klub Gaja podsumował wyniki 9. akcji Zbieraj makulaturę, ratuj konie w roku szkolnym 2011/12. W całej Polsce udało się zebrać ponad 291 ton makulatury.

Akcja Zbieraj makulaturę, ratuj konie osiąga jednocześnie trzy cele – chroni przyrodę, humanitarnie ratuje konie przeznaczone na rzeź, pomaga ludziom, którzy potrzebują pomocy zwierząt. Pieniądze za zebraną makulaturę przekazywane Klubowi Gaja przeznaczane są na ratowanie koni. Do tej pory udało się ocalić 50 wierzchowców.
 
Do zbiórki przyłączyło się 180 szkół (o 65 więcej niż w 8. edycji) oraz 10 innych podmiotów takich jak firmy, instytucje i osoby prywatne. Z tej liczby 78 szkół i jedna instytucja wzięły dodatkowo udział w konkursie, a więc przesłały sprawozdania z podjętych działań. Nagrody – statuetki Pegaza – otrzyma 9 z nich, które wyróżniły się największą ilością zebranego surowca, najciekawszymi przedsięwzięciami bądź największą grupą partnerów, których udało się pozyskać do współpracy.
 
Są to:
Punkt Przedszkolny Gapcio w Warszawie (woj. mazowieckie) – zebrał najwięcej, bo 5137, 5 kg makulatury
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach (woj. dolnośląskie) – 4650 kg zebranej makulatury
Szkoła Podstawowa nr 307 w Warszawie (woj. mazowieckie)– 4170 kg zebranej makulatury
Gminne Przedszkole w Makowie (woj. łódzkie) – do akcji pozyskało dzieci, rodziców, trzy szkoły i urząd gminy.
Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej w Supraślu (woj. podlaskie) – do akcji pozyskał Zespół Szkół Ogólnokształcących w Knyszynie. Zajął się odbiorem i transportem makulatury do punktu skupu.
Szkoła Podstawowa w Toszku (woj. śląskie) – do akcji pozyskała radę miasta, sołtysów, rodziców, wszystkich swoich pracowników i dwie firmy. Zorganizowała dla dzieci konkurs plastyczny i literacki.
Publiczne Przedszkole nr 5 w Świebodzinie (woj. lubuskie) – na potrzeby akcji zorganizowało kiermasze, na których sprzedawano własnoręcznie wykonane drobiazgi oraz pozyskano dwie firmy, które zbierały makulaturę przez cały rok.
Szkoła Podstawowa nr 6 w Kaliszu (woj. wielkopolskie) – na potrzeby akcji przez 6 miesięcy raz w tygodniu w szkole sprzedawano wypieki przygotowane przez mamy uczniów. Była to dodatkowa forma pozyskiwania pieniędzy, oprócz zbiórki makulatury.
Zespół Szkół w Krzywiniu (woj. wielkopolskie) – akcja została wypromowana we wszystkich miejscowościach gminy, w szkole zorganizowano dyżury do odbioru surowca.
 
Wyjątkowym partnerem biznesowym akcji, od 6 lat, jest firma kurierska TNT Express, która w tym roku przekazała Klubowi Gaja prawie 10 tys. zł.
 
Zwycięzcy konkursu odbiorą statuetki Pegaza podczas gali z okazji 10. edycji programu Klubu Gaja Święto Drzewa, która odbędzie się w październiku w Warszawie. Dodatkowo przed Punktem Przedszkolnym Gapcio – głównym laureatem konkursu stanie niepowtarzalna rzeźba Pegaza wykonana z naturalnych surowców.
 
***
Dzięki akcji Zbieraj makulaturę, ratuj konie Klubu Gaja może wykorzystywać pieniądze na ratowanie koni, Wykupuje konie przeznaczone na rzeź, znajduje dla nich dobre domy, wspiera ich utrzymanie i leczenie, a także terapię chorych koni, leki i opiekę weterynaryjną. Monitoruje sytuację wszystkich adoptowanych zwierząt. Konie Klubu Gaja trafiają często do organizacji, które dzięki nim prowadzą hipoterapię chorych dzieci i dorosłych. Zwierzęta pracują również w małych gospodarstwach lub w agroturystyce, jako wierzchowce do lekkich jazd.
 
Każde tysiąc kilogramów zużytego papieru pozwala zaoszczędzić 17 drzew, trzy metry sześcienne przestrzeni na wysypisku śmieci i blisko 30 tys. litrów wody w produkcji papieru. Rocznie każdy człowiek zużywa średnio 240 kg papieru. Do wyprodukowania takiej ilości potrzeba czterech drzew, albo… 270 kg makulatury!
 
Akcja „Zbieraj makulaturę, ratuj konie" jest częścią Programu Święto Drzewa, który został dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

żródło: www.klubgaja.pl

Klub Gaja

Kalisz

Wola Batorska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię