1 maja 2010 w SP 18 w Elblągu, odbył się pierwszy Mały Festiwal Nauki. Czy mały? Na ulicy Doświadczeń zaprezentowało swoje naukowe badania 108 uczniów, na ul. Pochwały bioróżnorodności prawie 80 osób. Na ul. Recyklingu nie było tak tłumnie, ale roboty do niszczenia śmieci, makiety z gospodarstwami ekologicznymi były imponujące! – relacjonuje dla nas Pani Dorota Życzkowska.

Punkt "zgnieć śmieć" cieszył się dużym powodzeniem!!! Na ulicy Techniki prezentowały się roboty, pralki, niszczarki śmieci, były odrabiacze lekcji na baterie sloneczne. Natomiast na ul. Ciszy i dźwięku królował język migowy i muzyka!!! W sali relaksu można było  odzipnąć, w kinie obejrzeć film o wynalazkach w sali komputerowej w necie zmagać się z robotami w multigrach. Dzieci zaglądały do swoich sal lekcyjnych, na początku trochę ze zdziwieniem, potem z dużym zainteresowaniem, a tam czekały przygotowane profesjonalne warsztaty prowadzone przez specjalistów. Dzieciom podobały się  "świat pod lupą", czyli mikroskopowanie i przygotowanie preparatów. Można było też zobaczyć doświadczenia przygotowane przez uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego.

Natomiast na ulicy Bioróżnorodności był warsztat Parku Krajobrazowego dotyczący ochrony przyrody oraz warsztat z entomologii . Ponadto można było zobaczyć ekologiczny model elektrycznego pojazdu, Muzeum Historyczno-Archeologiczne przygotowało warsztaty m.in. z technik tkackich, a studenci z PWSZ pokazali zasadę działania silnika i baterii słonecznych.

Trzeba koniecznie zaznaczyć, że podczas Festiwalu Nauki odbył się finał projektu grantowego "Tropem plastikowej butelki". Uczniowie musieli wykonać ostateczne zadania i udowodnić, że plastik jest także formą ekologiczną.

OTO NASI SPECJALIŚCI, KTÓRZY ZAPREZENTUJĄ NASZĄ SZKOŁĘ NA BAŁTYCKIM FESTIWALU NAUKI,
27 maja 2010: z ul. Ciszy i dźwięku – Ela Derda kl. 2c, z ul. Techniki – Oliwia Adamczuk i  Weronika Pisarska (kl. 1d) oraz Kamila Świst i Wioletta  Widuto (kl.4); z
ul. Pochwały bioróżnorodności – Mateusz Zajdel i Paweł Aniśkowicz (kl.IVb) i Patrycja Baranowska (kl. 3c); z ul. Doświadczeń – Dawid Daszkiewicz i Damian
Latowski (kl.5b) oraz Julia Kowalska i Marcin Sobczak (kl.1b); z ul. Recyklingu – Karolina Zagalska (3d), Natalka Zagalska, Oliwier Grabowski i
Jan Niekucki (kl.1b).

Współorganizatorami Mini Festiwali Nauki byli: Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Elblągu, Park Krajobrazowy Wysoczyzny  Elbląskiej, II Liceum Ogólnokształcące, Studenci z Państwowej Wyższej Szkoły  Zawodowej z koła naukowego CENEO, Zakład Utylizacji Odpadów, Hufiec Elbląg oraz Anna Werner-Garbarska – tłumacz języka migowego.

Autorka: Dorota Życzkowska z SP nr 18 w Elblągu

Skróty od redakcji.

Fot. Dorota Życzkowska

Fot. Dorota Życzkowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię