Znamy wyniki I etapu konkursu na zielnik pn. „Minieuroland inspiruje naturą”, który wystartował na początku października 2016 r.

Uczniowie szkół podstawowych z różnych części Polski przez dwa miesiące tworzyli artystyczne prace, w których prezentowali drzewa i krzewy ze swoich miejscowości: parków, lasów, miejskich skwerów oraz przydomowych i szkolnych ogródków. Tworzenie zielników było dla nich nie tylko świetną zabawą, ale także ważnym źródłem wiedzy o tym co je otacza.

Dzieci tworzyły swoje prace w trzech kategoriach konkursowych. W kategorii indywidualnej wzięło udział blisko 3000 uczniów, w kategorii klasowej uczestniczyło ponad 500 klas, natomiast do kategorii szkolnej zgłosiło się przeszło 50 szkół.

W Komisji Konkursowej znalazły się znane osobistości ze świata mediów, stanowiące autorytet w branży ogrodniczej. Przewodniczącym był Witold Czuksanow – autor książek o tematyce ogrodniczej, organizator ogólnopolskiej imprezy „Polska w kwiatach” i współtwórca programu ?Rok w Ogrodzie? emitowanego w TVP1. O wysoki poziom merytoryczny ocenianych prac zadbały również Katarzyna Kusiak – architekt krajobrazu, autorka i prowadząca program ?Twój kawałek ogrodu? na antenie Domo+ oraz Elżbieta Smolińska – architekt krajobrazu, autorka i prowadząca program ?Ogród bez tajemnic? w Telewizji TVR.

Każdy zielnik był dokładnie analizowany i oceniany za zgodność z obszarem tematycznym, poprawność oznaczenia roślin, estetykę wykonania oraz pomysłowość autora lub autorów. Komisja mogła przyznać dodatkowe punkty za elementy nieokreślone Regulaminem, tj. złożoność pracy, zaangażowanie uczniów, nieobowiązkowe opisy albo nieszablonowe ujęcie tematu.

Ocena prac nie była łatwa, ponieważ każdą wyróżniało coś innego. Jedni kładli nacisk na estetykę, drudzy prezentowali swoje zdolności artystyczne, inni skupiali się na zawartości merytorycznej, a byli też tacy, którzy udowadniali, że piękny zielnik można stworzyć używając komputera i nieograniczonej wyobraźni. Bez względu na metodę wykonania zielnika każde dziecko podczas jego tworzenia mogło doświadczyć istnych czarów. Nagle okazało się, że zieleń może się mienić mnóstwem odcieni, że dom i szkołę otaczają rozmaite zapachy, a zwykły spacer może przerodzić się w wyprawę odkrywców i poszukiwaczy skarbów.

Bez względu na wynik konkursu każdy uczeń może czuć się wygranym. Wszystkie nadesłane prace były wykonane na bardzo wysokim poziomie oraz prezentowały dużą wiedzę, umiejętności i zaangażowanie – zarówno dzieci, rodziców, jak i nauczycieli. Tego typu projekty są najlepszym potwierdzeniem na to, że odpowiednio dobrana zabawa edukuje, rozwija wyobraźnię oraz zachęca dzieci do kreatywności.

Już teraz zachęcamy do wzięcia udziału w obfitującym w atrakcyjne nagrody II etapie konkursu – ?Festiwal Kwiatów Minieuroland?, który rozpocznie się dnia 1 lutego 2017 r. i będzie trwał przez pełne dwa miesiące do 31 marca 2017 r.

Zwycięskie zielniki oraz prace zasługujące na szczególną uwagę będą prezentowane w czerwcu 2017 r. podczas II Festiwalu Kwiatów – cyklicznej imprezy organizowanej przez Park Miniatur Minieuroland, trwającej nieprzerwanie przez 5 miesięcy, od czerwca do końca października.

Wyniki I etapu konkursu na zielnik ?Minieuroland inspiruje naturą?

PRACE INDYWIDUALNE

klasy I-III

 1. Dawid Frueauff ?Drzewa w moim mieście- Pyskowicach? ? kl. IIIb, Szkoła Podstawowa nr 6 z Odziałami Integracyjnymi w Pyskowicach.
  1. Olgierd Gorgoń ?Zielnikowa o drzewach bajeczka Pana Sowy? ? kl. IIIa, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bełchatowie.
  2. Joanna Mysiak ?Listkowe bajeczki laleczki Laureczki? – kl. IIc, Szkoła Podstawowa nr 4 w Bolesławcu.
  3. Sandra Chmielewska ?Zielnik? – kl. IIIa, Szkoła Podstawowa nr 9 w Inowrocławiu.
  4. Oliwia Goinda ?Zielony świat w Minieurolandzie ? drzewa i krzewy? – Publiczna Szkoła Podstawowa w Borkach Wielkich.

klasy IV-VI

 1. Jan Kwiecień ?Polskie drzewa i ich jesienne skarby zamknięte w słojach? ? kl. IVc, Szkoła Podstawowa nr 3 im Małego Powstańca w Ząbkach.
 2. Aleksandra Walicka ?Zielony Świat w Minieurolandzie? ? kl. IV, Szkoła Podstawowa w Strzelcach Wielkich.
 3. Karolina Pławecka ?Zielony świat w Minieurolndzie, zielnik drzewa i krzewy? ? kl.V, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Studzienicach.
 4. Amanda Chrostek ?Zielnik 2016? ? kl. VIc, Szkoła Podstawowa w Ruścu.
 5. Dominika Musiał ?Zielnik Drzewa i Krzewy Lecznicze? ? kl.VI, Zespół Szkół w Wierzuchcinie Królewskim.

PRACE KLASOWE

klasy I-III

 1. Klasa IIIa z Zespołu Szkół w Nowym Dworze Mazazowieckim Modlin Twierdza ?Skrzynia skarbów czyli o czym szumią liście kokornaku?.
 2. Klasa II ze Szkoły Podstawowej w Broniszewicach ?Drzewa i krzewy naszej okolicy w różnych porach roku?.

klasy IV-VI

 1. Klasa IV ze Szkoły Podstawowej w Ligocie Małej.
 2. Klasa Va z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie ?Piękny jesieni czas poznajemy park i las wokół nas?.

PRACA SZKOLNA

 1. Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Nasza Szkoła” w Opolu ? zielnik pt. ?Impuls?

GALERIA ZDJĘĆ

IMG_2073 IMG_2079 IMG_2101

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię