Do krasomówczej rywalizacji w Ogólnopolskim Konkursie ?Bajarze z Leśnej Polany? im. redaktora Andrzeja Zalewskiego stanęło w tym roku 30 osób, głównie uczniów techników leśnych. Dwunasta edycja konkurs odbyła się 17 i 18 maja w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Tematyka wystąpień była bardzo różnorodna, uczestnicy stosowali wszystkie elementy retoryki, mieliśmy w tym roku dużo gry aktorskiej (?), poziom konkursu był wysoki ? mówiła w podsumowaniu wydarzenia prof. Halina Zgółkowa z UAM w Poznaniu, przewodniczaca Jury. Zaprezentowane gawędy to w większości teksty autorskie, w kilku przypadkach można było rozpoznać fragmenty zaczerpnięte z literatury. Bajarze wcielali się w role zwierząt, utożsamiali z drzewami, dialogowali sami ze sobą, stosowali rekwizyty i występowali w przebraniu. Wystąpienia oceniało sześcioosobowe konkursowe Jury.

Najwyższą notę otrzymał Jakub Chludziński, uczeń Technikum Leśnego im. Adama Loreta w Tucholi. Gawędą zatytułowaną ?Leśna harmonia” oczarował publiczność. Zmieniając kapelusze, na zmianę stawał się strażnikiem boru i człowiekiem ingerujacym w prawa natury. Drugie miejsce w konkursie zajęła Joanna Bartczak  z Technikum Leśnego w Warcinie, która w przedstawionej gawędzie ?Czy na pewno nas znacie?? opowiedziała historię polowania uczącą, że: aby oceniać ludzi, trzeba ich najpierw dobrze poznać, a przede wszystkim, popatrzeć na siebie. Laureatką trzeciego miejsca została Dominika Piotrowska ? uczennica Zespołu Szkół Leśnych w Lesku, która wystąpiła z gawędą ?Czary mary” traktującą o magicznych praktykach związanych z przyrodą, stosowanych dawno temu przez mieszkańców polskich Karpat.

Wyróżnieniem specjalnym doceniono występ pana Artura Hampela zatytułowany ?Jaktorowskie tury”. Jury przyznało ponadto siedem równorzędnych wyróżnień dla: Jakuba Bojarczuka i Pawła Kowala z Technikum Leśnego w Biłgoraju, Wiktorii Kasprzak i Kordiana Dubkowskiego z Technikum Leśnego im. prof. Jana Miklaszewskiego w Starościnie, Julii Dyląg z Zespołu Szkół Leśnych w Lesku, Antoniego Kosobuckiego reprezentującego Zespół Szkół Leśnych i Ekologicznych im. Stanisława Morawskiego w Brynku oraz Kajetana Sali, który przyjechał z Technikum Leśnego im. Adama Loreta w Tucholi.

Konkurs uświetnili swoimi występami uczniowie z Technikum Leśnego w Tucholi, oraz Zygmunt Burzyński, którzy kierując ze sceny szereg patriotycznych słów, a także zachęcając do wspólnego śpiewu nawiązali do rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczno-filmowym akcentem wydarzenia był pokaz niemej produkcji z okresu miedzywojennego ?Ponad śnieg”, do której muzykę skomponowali oraz na żywo wykonali Waldemar Rychły i członkowie jego zespołu.

Patronat nad wydarzeniem sprawował Dyrektor Generalny Lasów Państwowych oraz Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Konkurs zorganizował Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie przy współpracy Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowali Radio Poznań, ?Echa Leśne”, ?Przegląd Leśniczy”, ?Las Polski” oraz portal edukacji ekologicznej ekoedu.com.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię