bty

Warsztaty, pokazy, ćwiczenia oraz doświadczenia z zakresu chemii, fizyki, matematyki i astronomii to główne atrakcje tegorocznego, szóstego już Festiwalu Nauki w Rybniku.  Nie zabrakło jednak miejsca na edukację ekologiczną. 

Uczniowie wszystkich rybnickich szkół podstawowych wzięli m.in. udział w warsztatach kreatywnego wykorzystania odpadów, w ramach których stare, niepotrzebne słoiki stawały się świecznikami, korki po winie brelokami do kluczy, a gazety i plastikowe butelki recyklingową biżuterią. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także bawełniane torby, które dekorowane przy użyciu farb i pieczątek z owoców i warzyw, zyskiwały nową jakość. 

Nie zabrakło także ekologicznych konkursów. Każdy uczestnik konkursu „W KOŁO odpadów” za poprawnie udzieloną odpowiedź lub realizację zadania dotyczącego selektywnego zbierania odpadów otrzymywał naklejkę z obrazkiem o tematyce przyrodniczej, a Ci, którzy „wykręcili” niespodziankę, mogli się cieszyć ekologiczną grą edukacyjną „Komplecik”. Gry były także nagrodą w konkursie pn. EKO-zmagania. – Konkurs łączy elementy sprawdzania wiedzy z zakresu odpadów z aktywnością ruchową, spostrzegawczością i umiejętnościami logicznego myślenia i świetnie sprawdza się podczas imprez plenerowych. W jego ramach dzieci musiały m.in. prawidłowo posegregować śmieci, skonstruować wieżę z przygotowanych materiałów czy też wykonać rzut do celu przygotowanymi z odpadów rzutkami – powiedział Mikołaj Maternik, koordynator projektów edukacyjnych w firmie ABRYS. 

Gościem rybnickiego Festiwalu Nauki był Tomasz Rożek, a interesujące atrakcje  przygotowali także m.in. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z Torunia, Planetarium Ostrawa, Uniwersytet Rozwoju z Chorzowa, Grupa Popularyzatorów Nauki ?Eksperymentatorzy? z Katowic, a także Mały Inżynier z Poznania oraz Pan Korek z Sosnowca. 

Wydarzenie, które odbyło się 25 maja br. w rybnickim Kampusie, przy ul. Rudzkiej 13, zorganizował Urząd Miasta Rybnika. Zaangażowała się również młodzież rybnickich szkół średnich jako wolontariusze, Młodzieżowa Rada Miasta, a także uczniowie reprezentujący Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych oraz Rybnickie Centrum Edukacji Zawodowej. Wsparcia udzielili także Uniwersytet Ekonomiczny i Politechnika Śląska. 

GALERIA ZDJĘĆ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię