Trzy żywe jaszczurki zielone od dziś można oglądać w łódzkim oddziale NBP przy al. Tadeusza Kościuszki 14. Gady będą ozdobą wystawy numizmatyczno-fotograficznej, zorganizowanej z okazji emisji nowych monet kolekcjonerskich z serii ?Zwierzęta Świata?. Wystawa potrwa do 29 kwietnia br. Wstęp bezpłatny.

Na wystawie zostaną zaprezentowane wszystkie wyemitowane przez NBP monety z serii „Zwierzęta Świata”. Wśród monet znajdą się również monety przedstawiające  „Jaszczurkę zieloną”: srebrne o nominale 20 zł oraz 2 zł Nordic Gold.

Obok monet, zostaną zaprezentowane fotografie zwierząt, których wizerunki znalazły się na kolejnych emisjach. Atrakcją wystawy będzie kilka żywych jaszczurek zielonych, których wizerunki znalazły się na tegorocznej emisji monet NBP.

Wystawa została przygotowana  przez Oddział Okręgowy NBP w Łodzi, Polskie Towarzystwo Numizmatyczne – Oddział w Łodzi oraz Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi, który jest jedynym w Polsce zoo, posiadającym jaszczurki zielone.

Dla uczniów szkół podstawowych oraz łódzkich przedszkolaków NBP przygotował specjalny blok edukacyjny: od 16 do 29 kwietnia br. zorganizowane grupy dzieci wraz z opiekunami mogą zwiedzać wystawę oraz skorzystać z prelekcji prowadzonych przez dydaktyków łódzkiego zoo.

Monety „Jaszczurka zielona” z serii „Zwierzęta Świata” zostaną wprowadzone do obiegu w kwietniu: 17 kwietnia  monety o nominale 2 zł Nordic Gold (nakład 1 700 000 szt.), a 21 kwietnia srebrne monety o nominale 20 zł (nakład 100 000 szt.). Celem emitowanej od 1993 r. serii monet jest zaprezentowanie zagrożonych gatunków zwierząt. 

Pierwsze do obiegu weszły monety „Jaskółka – Hirundinidae" o nominałach 300 000 zł i 20 000 zł. W latach ubiegłych na monetach znalazły się m.in. świstak, puchacz, morświn, węgorz, żółw błotny, paź królowej, dudek, wilk czy ropucha paskówka.

We wtorek, 21 kwietnia o godz. 13 promocja monet Jaszczurka zielona z serii „Zwierzęta świata” odbędzie w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie przy ul. Ratuszowej 1/3 w budynku Herpetarium. Wstęp na to spotkanie po okazaniu zaproszenia.

Źródło inf. i fot.: NBP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię