W sobotę, 5 czerwca Czyste Miasto Gdańsk razem ze Związkiem Miast i Gmin Morskich zorganizowało festyn z okazji jednego z największych świąt ekologicznych ? czyli Światowego Dnia Środowiska.

Z tej okazji okolice mola w Brzeźnie zamieniły się w centrum ekologów i …malarzy – bo powstał tam najdłuższy ekoportret Gdańska. Obraz mierzył sobie 2 metry wysokości i aż 10 długości!

Malowanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem – spacerujący plażowicze jeszcze przed zaplanowanym startem festynu sięgali po pędzle i farby, dlatego malowanie rozpoczęło się wcześniej. Pięć długich połączonych ze sobą płócien w zaledwie trzy godziny szczelnie pokryto kolorowymi malunkami. Chętnych było tak wielu, że niektóre części obrazu mają po 2 a nawet 3 warstwy farby. Do zabawy włączyły się całe rodziny – przedszkolaki, uczniowie, rodzice, a nawet dziadkowie!

Na ekologicznym portrecie miasta można obejrzeć Neptuna, Bazylikę Mariacką, miejski ratusz, żurawie ze stoczni i oczywiście gdańszczan. Oprócz tego na obraz trafiły dwie tęcze, mnóstwo kwiatów, ryb, baloników i fantazyjnych ornamentów. Malarzom zdecydowanie nie brakowało inwencji. Niektórzy – zwłaszcza ci młodsi – w szale twórczym pomalowali sobie nawet buzie.

Malowanie obrazu nie było jedyna atrakcją. Gdańszczanie tworzyli też biżuterię z odpadów na warsztatach „Drugie życie biżuterii” i wielką rzeźbę ślimaka z piasku. Było też na co popatrzeć – duet cyrkowy Kadi&Doriana pokazał swoje sztuczki – niektórych potem można się było od nich nauczyć na specjalnych warsztatach. Były też przeróżne quizy i konkursy z upominkami od Czystego miasta Gdańsk i Związku Miast i Gmin Morskich. Cały czas pamiętano o ekologii – przypomniano zasady segregacji i reguły, jakimi powinien się kierować każdy eko-gdańszczanin.

 
 

Pięć długich połączonych ze sobą płócien w zaledwie trzy godziny szczelnie pokryto kolorowymi malunkami. / Fot. Czyste Miasto Gdańsk

Na ekologicznym portrecie miasta można obejrzeć Neptuna, Bazylikę Mariacką, miejski ratusz, żurawie ze stoczni i oczywiście gdańszczan. / Fot. Czyste Miasto Gdańsk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię