Ponad 1100 rysunków i zdjęć, wykonanych przez 924 autorów, wpłynęło na międzynarodowe, polsko-czesko-niemieckie konkursy – plastyczny i fotograficzny – ?Las zrównoważony?, przeprowadzone przez lubańskie stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego ?Pogranicze? wraz z Nadleśnictwem Świeradów i Regionalnym Centrum Edukacji Ekologicznej w Lubaniu oraz partnerami z Niemiec i Czech.

Konkursy trwały od czerwca do końca września 2010 r.  Zostały przeprowadzone w ramach  wspólnego projektu „Las zrównoważony – edukacja leśna społeczeństwa na rzecz zrównoważonego rozwoju” . Ich uczestnikami były dzieci (od 6 lat), młodzież i osoby dorosłe z południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego (mieszkańcy powiatów: bolesławieckiego, jeleniogórskiego, lubańskiego, lwóweckiego i zgorzeleckiego) oraz z – sąsiadującej z nią – Saksonii (Niemcy) i północnej części Czech.

Autorzy prac konkursowych rysowali bądź fotografowali „las zrównoważony”. Przy wykorzystaniu różnorodnych technik plastycznych pokazali, a także uchwycili w obiektywie, jego wielofunkcyjność. Czym jest więc ów „las zrównoważony” w opinii uczestników konkursów? Las ten z pewnością dostarcza ludziom drewna na niezbędne każdego dnia przedmioty i produkty, od papieru po meble. Jest domem dla zwierząt. Produkuje tlen, będąc  tym samym naszymi „zielonymi płucami”. Dostarcza smakowitych owoców runa leśnego. Zapewnia ludziom relaks, oferując liczne ścieżki i szklaki do spacerowania, wędrowania czy też jeżdżenia rowerem. Bogactwo pomysłów młodszych i starszych uczestników zaskoczyło Komisję Konkursową, która stanęła przed wyjątkowo trudnym zadaniem wyłonienia najlepszych prac. Na konkursy wpłynęły bowiem łącznie aż 1143 prace, wykonane przez 924 uczestników, w tym: 781 rysunki autorstwa 781 osób oraz  362 zdjęcia autorstwa 143 osób.

Nagrody i wyróżnienia przyznano aż dla 148 osób (w tym dla 101 uczestników konkursu plastycznego oraz 47 konkursu fotograficznego). Laureaci konkursów zostali nagrodzeni atrakcyjnymi książkami. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 28 października w Lubaniu. Towarzyszyła jej wystawa pokonkursowa, zorganizowana przez „Pogranicze” w „Galerii Łużyckiej” w Lubaniu.

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace można już podziwiać na stronie internetowej projektu „Las zrównoważony” pod adresem www.LasZrownowazony.pl/galerie, do odwiedzenia której organizatorzy konkursów serdecznie zapraszają.

Organizatorzy konkursu:
•    Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” w Lubaniu,
•    Nadleśnictwo Świeradów,
•    Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej – Oddział MiPBP w Lubaniu,
•    Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen e.V. (Niemcy),
•    Venkovsky Prostor o.p.s. (Czechy).

 

Praca Kamili Stolarczyk

Praca Gabrieli Kumosz

Praca Anny Prudzienicy

Praca Zuzanny Szymeckiej

Praca Angeliki Paluch

Praca Klaudii Kur

Praca Kaliny Matuszyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię