Dzisiaj w Krakowie zostanie rozstrzygnięty konkurs dla młodych twórców propagujących ekologiczny styl życia – ?Wyprawa po gaz ziemny?. Spośród nadesłanych prac zostaną wyłonieni laureaci, twórcy najlepszych filmów i komiksów.

Na uroczyste wręczenie nagród w Domu Polonii w samym sercu Krakowa zaprasza organizator, Fundacja Partnerstwo dla Środowiska oraz partner konkursu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Konkurs, zorganizowany przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska we współpracy z PGNiG, miał na celu promowanie wiedzy na temat gazu ziemnego oraz, poprzez wykonane prace, ma zachęcać do wykorzystywania gazu, jako ekologicznego źródła energii. Zwrócenie uwagi na ten rodzaj paliwa jest szczególnie istotne w naszym kraju, gdzie wciąż znacząco przeważa wykorzystywanie węgla do produkcji energii elektrycznej, większość samochodów zasila benzyna bądź ropa, a korzystanie z odnawialnych źródeł energii na szeroką skalę pozostaje dla nas nadal odległym marzeniem przyszłości – mówi Małgorzata Łuszczek, koordynator Programu Szkoły dla Ekorozwoju Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, który angażuje młodzież, nauczycieli i rodziców oraz firmy, organizacje pozarządowe i samorządy w proekologiczne zarządzanie szkołą, jej rozwojem i oddziaływaniem na środowisko naturalne w miejscowościach, w których się znajdują.

Uczniowie biorący udział w konkursie pokazali, że opowieść o gazie ziemnym można przedstawić w twórczy, a nieraz nawet, przewrotny sposób, każdy z nich zadbał zarówno o walory estetyczne swojej pracy, jak i o jej edukacyjną treść. W efekcie ich starań powstały liczne, ciekawe historie na temat „błękitnego paliwa”, zwracające uwagę na jego zalety ekologiczne w porównaniu z innymi paliwami kopalnymi, prezentujące możliwości wykorzystywania gazu w życiu codziennym, a także uświadamiające nam w jak wielu postaciach spotykamy się z nim każdego dnia.

Mamy nadzieję, że po tym konkursie pozostanie dużo więcej, niż piękne prace filmowe, czy komiksy. Młodzież jest dzisiaj nośnikiem zmian, i to dzięki jej świadomości proekologicznej i prospołecznej będą możliwe pozytywne przemiany w polskim społeczeństwie – dodaje Małgorzata Łuszczek z Fundacji Partnerstwo dla Środowiska.

Każdy z autorów prac zgłoszonych do konkursu ma szansę na zdobycie atrakcyjnych nagród dla siebie i swojej szkoły. Na najlepszych uczniów czekają kamery i aparaty cyfrowe oraz rowery, opiekunowie nagrodzonych uczniów otrzymają odtwarzacze blue-ray, a szkoła skaner. Jaką historię gazu ziemnego i jego walorów ekologicznych przedstawią nam laureaci konkursu? Dowiemy się tego, w trakcie uroczystego wręczenia nagród 14 grudnia w Domu Polonii w Krakowie, które zwieńczy „Wyprawę po gaz ziemny”.

Konkurs był skierowany do uczniów 4 województw: lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego i został objęty patronatem Podkarpackiego i Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty. Wyniki konkursu wraz z nagrodzonymi pracami zostaną opublikowane na stronie internetowej Programu Szkoły dla Ekorozwoju, realizowanego przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska, pod adresem: www.ekoszkola.pl.

 

Uczniowie biorący udział w konkursie pokazali, że opowieść o gazie ziemnym można przedstawić w twórczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię