Po raz piąty w Toruniu 6-9 grudnia 2012 odbywa się Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej ?Sztuka Natury?. Tym razem fotograficy przeniosą nas w głębiny ciepłych mórz i na Kamczatkę. Nie zabraknie też polskiej przyrody, która kryje w sobie wiele piękna i tajemnic.

Jak co roku na festiwal złożą się wystawy zdjęć przyrodniczych oraz spotkania z fotografikami i filmowcami przyrody. Rozstrzygnięty zostanie również konkurs fotograficzny, a firmy zaprezentują najnowszy sprzęt ułatwiający zatrzymywanie w kadrze ulotnych chwil. Wszystko po to, by przypomnieć, jak ważne jest nasze rozumne współistnienie z przyrodą i jak wspaniałych estetycznych doznań może nam ona dostarczyć.
 
-Toruń w grudniu będzie stolicą fotografii przyrodniczej. Chcieliśmy zaprosić do nas twórców, którzy tą trudną dziedziną sztuki się zajmują – mówił dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia Szczepan Burak. – W ubiegłym roku festiwal przyciągnął kilka tysięcy osób.
Ekspozycje czynne będą także po zakończeniu festiwalu, aż do końca roku. Zaplanowano zarówno prezentacje indywidualne, jak i zbiorowe. Pojawią się również retrospektywy twórców, których nie ma już wśród nas. W Hotelu Filmar od 8 grudnia czynna będzie wystawa „Okiem fotohumanisty. Człowiek w przyrodzie” przygotowana przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Fotografii Humanistycznej „Foto Humanum”. Prezentuje ona relację między człowiekiem a naturą, zarówno w aspekcie ich harmonijnego współistnienia, jak i niepożądanych ingerencji. Związek Polskich Fotografów Przyrody z okazji 15-lecia przygotował wystawę prezentującą to, co w rodzimej przyrodzie najbardziej frapujące. „To przekrój naszych fascynacji i zainteresowań – od makrofotografii, poprzez zdjęcia dzikich zwierząt, świat roślin, aż po krajobraz” – piszą organizatorzy. Zdjęcia oglądać będzie można w galerii Domu Muz od 6 grudnia.
 
– W tym roku obchodzimy jubileusz dlatego postanowiliśmy wspomnieć osoby, których już nie ma, a wsławiły się w fotografii przyrodniczej: Włodzimierza Puchalskiego – twórcę polskiej fotografii przyrodniczej, jego ucznia, założyciela Związku Polskich Fotografów Przyrody Leszka Krzysztofa Sawickiego oraz Artura Tabora – doskonałego fotografa i filmowca przyrody – powiedział dyrektor V Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej "Sztuka Natury" Toruń 2012 Adam Adamski
Na widzów czekają również trzy retrospektywy. W Muzeum Okręgowym od 7 grudnia zobaczyć będzie można prezentację działalności jednego z najwybitniejszych fotografików i filmowców przyrody, zmarłego w 1979 r. Włodzimierza Puchalskiego. Tytuł „Moja Pasja” odnosi się nie tylko do wielkiego zaangażowania, z jakim przez 40 lat Puchalski dokumentował naturę, ale również do faktu, iż ta fascynacja stała się przyczyną jego śmierci.
Dwie retrospektywne wystawy uświetnią otwarcie festiwalu 6 grudnia w Dworze Artusa. Pierwsza przybliży postać zmarłego przed dwunastu laty Leszka Krzysztofa Sawickiego, założyciela i pierwszego prezesa Związku Polskich Fotografików Przyrody. Choć odebrał wykształcenie muzyczne, pasja przyrodnicza ostatecznie w nim zwyciężyła. „Te co skaczą i latają” – to z kolei tytuł wystawy zmarłego dwa lata temu Artura Tabora, znanego doskonale w Toruniu, gdyż gościł na pierwszych edycjach festiwalu. Na zdjęciach, które powstawały na przestrzeni siedmiu lat, z niezwykłym poświęceniem i cierpliwością dokumentował różne gatunki zwierząt żyjących w Polsce, także tych niezwykle rzadkich, jak wąż Eskulapa, orzeł bielik czy salamandra.
 
Przyrodnicze opowieści
Ostatnia z festiwalowych wystaw przeniesie nas na daleką Kamczatkę i połączona będzie ze spotkaniem z jej autorem Grzegorzem Bobrowiczem. Dzięki fotogramom odwiedzimy dziewicze tereny, których krajobraz zdominowały stożki wulkaniczne, gdzie ziemia drży od gejzerów, a tundra daje schronienie zwierzętom, zaś ludzi raczej próżno tu szukać. „Mistyczny kontakt z dziką przyrodą – to moje fotograficzne credo. Fotografuję pejzaż oraz zwierzęta i rośliny, ale tylko dzikie, w ich naturalnym środowisku” – opowiada Grzegorz Bobrowicz, który spotka się z publicznością 7 grudnia.
 
Spotkań z twórcami będzie znacznie więcej. Do Torunia przyjedzie Piotr Chara, który oprócz przyrody bardzo chętnie fotografuje ludzi oraz zajmuje się zatrzymywaniem w kadrze tego, co dynamiczne. Zawsze jednak stara się przekazać na zdjęciach energię towarzyszącą przedstawianemu zjawisku. „Przyroda ma pewien walor: brak cywilizacyjnego szumu, dzięki czemu stanowi przestrzeń sprzyjającą wyciszeniu i skupieniu się na aspektach elementarnych, w fotografii i nie tylko. W takim stanie ducha łatwiej dostrzec piękno.” – mówił w wywiadzie dla portalu „Świat Obrazu” Piotr Chara. „Wielbiciel błota, mgieł, wiatru, chmur, burz, deszczu, zamieci śnieżnych, wschodów i zachodów słońca oraz wielkich otwartych przestrzeni; mistrz nastroju budowanego kolorem i światłem” – tak przedstawiają organizatorzy kolejnego festiwalowego gościa Jerzego Dolatę. Jak sam mówi, oprócz pejzaży chętnie fotografuje „robaczki, trawki i kwiatki”. O fotografii podwodnej opowie Jeremiasz Dutkiewicz, który pasję do robienia zdjęć odziedziczył po dziadku. Fotografował podwodne lasy Norwegii i USA, rafy koralowe Australii, Indonezji i Malezji oraz cmentarzysko zatopionych wraków w Mikronezji. Nurkował też z orkami i rekinami. Pejzaże Macieja Fiszera zdobią szereg periodyków. W Toruniu widzieliśmy je m.in. na plenerowej wystawie „National Geographic” „Ostatnie takie miejsca na Ziemi”. Z nim również spotkamy się podczas festiwalu. Stosunkowo krótki staż w fotografowaniu przyrody ma Bartosz Dubiel, jednak pasja ta pochłania go coraz bardziej. Skupia się na oryginalności ujęcia portretowanego tematu, niezależnie od tego, czy fotografuje pejzaż, rośliny, zwierzęta i czy robi to w skali mikro czy makro. 
Gościem specjalnym „Sztuki Natury” będzie włoski filmowiec i fotograf Paolo Volponi, który od lat utrwala polską przyrodę i kulturę, badając zależności pomiędzy nimi. Publiczność spotka się z twórcą na zakończenie festiwalu.
W czasie trwania festiwalu, w klubie festiwalowym, mieszczącym się w Browarze Staromiejskim Jan Olbracht, będzie można obejrzeć pokazy multimedialne poświęcone przyrodzie. W Dworze Artusa możliwe będzie zapoznanie się z ofertą firm fotograficznych.
Organizatorami przedsięwzięcia są Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych Oddział Toruń oraz Wydział Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta w Toruniu. Do grona współorganizatorów należą: Centrum Kultury „Dwór Artusa”, Muzeum Okręgowe, Ogród Zoobotaniczny, Muzeum Przyrodnicze UMK oraz Dom Muz.
Wstęp na wszystkie festiwalowe imprezy jest wolny.
Więcej informacji na stronie www.sztukanatury.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię