23 września odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie wyjątkowe spotkanie z wykładowcą warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej – prof. SGH dr. hab., kierownikiem Katedry Ekonomii Środowiska i Zasobów Naturalnych, Piotrem Jeżowskim.

Spotkanie stanowiło inaugurację projektu edukacyjnego Miejskiej Biblioteki Publicznej pt. „Nauki Niepotrzebne”. Cykl obejmuje spotkania mające na celu popularyzowanie nauki i wiedzy, a wezmą w nim udział naukowcy z różnych dziedzin oraz młodzież, nauczyciele i studenci województwa śląskiego.

Profesor, specjalista w dziedzinie ekonomii środowiska, przybliżył uczestnikom  zagadnienia związane z kategorią trwałości w ekonomii środowiska i ekonomii ekologicznej oraz zastanawiał się nad istotą i charakterem rozwoju zrównoważonego – pojęcia zapisanego w konstytucji, co rodzi określone konsekwencje. Kategoria rozwoju zrównoważonego stanowi nieodłączny element wielu polityk i strategii rozwoju zrównoważonego, w tym polityki gospodarczej oraz różnych strategii rozwoju społeczno-gospodarczego zarówno na szczeblu międzynarodowym i krajowym, jak też regionalnym i lokalnym.  

Istotą spotkań jest przede wszystkim wyrównanie szans edukacyjnych, zaprezentowanie uczniom nowych rozwijających się dyscyplin oraz ukazanie praktycznego zastosowania wiedzy teoretycznej, promowanie ludzi nauki.

Harmonogram spotkań

Wrzesień:
Ekonomia Środowiska – prof. dr hab. Piotr Jeżowski SGH
„Trwałość we współczesnej ekonomii”

Październik:
Psychologia – dr Małgorzata Górnik – Durose, Uniwersytet Śląski
„Mieć aby być (?) – dobrobyt materialny a jakość życia”

Listopad:
Fizyka – dr Jerzy Jarosz, Uniwersytet Śląski 

Grudzień:
Psychologia – dr Patrycja Rudnicka, Uniwersytet Śląski
„Psychologia Internetu”

Styczeń:
Nauki o Ziemi – dr Iwona Jelonek, Uniwersytet Śląski

Luty:
Informatyka: dr Ewa Magiera, Uniwersytet Śląski

Marzec:
Nauki o zarządzaniu – dr Rafał Kozłowski, Akademia Ekonomiczna w Katowicach

Kwiecień:
Nauki techniczne – prof. dr hab. inż. Jacek Malko, Politechnika Wrocławska

Źródło: MBP Jaworzno

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię