Złoto, diamenty, ropa i gaz ? błogosławieństwo czy przekleństwo dla krajów Afryki?
5. edycja warszawskiej NOCY DLA AFRYKI 2012 już w piątek 19. października!

19. października (piątek) o godz. 18:00 w warszawskim klubie Znajomi Znajomych startuje piąta już NOC DLA AFRYKI pod hasłem “Afrykańskie surowce – rozwój Północy kontra rozwój Południa”. NOC DLA AFRYKI to okazja do spojrzenia na kontynent afrykański oczami jego mieszkańców. W tym roku tematem przewodnim jest tzw. klątwa surowcowa krajów Afryki. Imprezę organizuje Polska Zielona Sieć zrzeszająca organizacje ekologiczne działające w największych miastach Polski.

Program imprezy obfituje w materiały filmowe z Zambii i Nigerii, spotkania z ludźmi zawodowo badającymi wpływ bogactw naturalnych na rozwój gospodarczy i społeczny krajów afrykańskich a także wystawy zdjęć i loterię. Po części filmowo-dyskusyjnej tradycyjnie już rozpocznie się część muzyczna. W tym roku NOC DLA AFRYKI po 22:00 zapełnią dźwiękami DJe z kolektywu Uratujmy Afrobeat w Warszawie.
Większość Polaków deklaruje chęć pomocy krajom biedniejszym od Polski, mało jednak mówimy w Polsce o tym, że trudne warunki do rozwoju krajów afrykańskich nie biorą się z braku bogactwa, tylko często z negatywnego wpływu globalizacji i wciąż zbyt małej aktywności obywatelskiej odpowiedzialnych globalnie ludzi z krajów bogatych i biedniejszych. Paliwa kopalne, kamienie szlachetne, rzadkie metale czy nawet odnawialne źródła energii – Afryka wręcz kipi od ich ilości. Jak świat mógłby się przeorganizować, by kraje afrykańskie mogły naprawdę skorzystać z ich posiadania? Dlaczego bogata w miedź Zambia nie korzysta ze swego bogactwa? Dlaczego Nigeria nie jest drugą Norwegią? Dlaczego bogatemu światu zachodniemu nie opłaca się promować pokoju w Demokratycznej Republice Konga? – pyta Ola Antonowicz z Polskiej Zielonej Sieci, organizatora imprezy i dopowiada – Zapraszamy na NOC DLA AFRYKI, będziemy o tym rozmawiać.

Gośćmi specjalnymi NOCY DLA AFRYKI będą: Anna Roggenbuck z CEE Bankwatch Network, która opowie o surowcowym boomie w Mozambiku na podstawie sierpniowej wizyty w rejonie Moatize, w którym znajdują się kopalnie węgla kamiennego i planowana jest budowa tamy Mphanda Nkuwa; dr Dominik Kopiński z Polskiego Centrum Studiów Afrykanistycznych, autor książek: "Pomoc rozwojowa, teoria i polityka", "Zgubne transakcje. Fatal Transactions. Surowce mineralne a rozwój państw afrykańskich", który opowie o swojej kolejnej przygotowywanej książce pt. „Klątwa surowcowa w Afryce? Przypadek Botswany i Zambii.”. Wirtualnym gościem będzie również Corneille Ewango, kongijski laureat ekologicznego Nobla (Nagroda Goldmanów) z 2005 r., który w internetowym wykładzie opowie o pasji swojego życia – ochronie bioróżnorodności w ogarniętej wojną domową Republice Demokratycznej Konga.

Szczegółowy program imprezy dostępny tutaj:
http://globalnepoludnie.pl/Noc-dla-Afryki-2012-ZAPROSZENIE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię