Tegorocznym tematem zmagań fotografów jest ?Życie w lasach?, bowiem rok 2011 został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Międzynarodowym Rokiem Lasów.

Lasy pokrywają ponad 30 proc. powierzchni lądów, a wśród nich aż 36 proc. to lasy pierwotne. Jest to najbardziej złożony ekosystem lądowy, w którym koegzystują niezliczone gatunki roślin i zwierząt. Szacuje się, że stanowią one aż 80 procent wszystkich żywych organizmów na ziemi. Lasy dają schronienie aż 300 milionom ludzi na całym świecie, a ponad 1,6 miliarda utrzymuje się z zasobów leśnych. Aż 30 proc. „dobrodziejstwa lasów“ jest wykorzystywane do produkcji artykułów drzewnych, a handel produktami leśnymi w 2004 osiągnął oszałamiającą kwotę 327 miliardów dolarów.

Polskie lasy w ostatnich kilkudziesięciu latach były kilkukrotnie poddawane ciężkim próbom. Na przełomie lat 70 i 80 z powodu działania szkodnika motyla brudnicy mniszki na 1/3 powierzchni lasów w Polsce doszło do dewastacji koron drzew. Plaga szkodnika, który żywi się liśćmi drzew iglastych i niektórych liściastych spowodowała straty, po których polski drzewostan nie jest się w stanie podnieść do dziś.

Konkurs Ekologia w obiektywie realizowany pod patronatem UNEP/GRID wpisuje się w długofalową strategię firmy Bayer, w której zrównoważony rozwój stanowi jedną z naczelnych wartości. – Firma Bayer w swojej działalności biznesowej, ale i społecznej kieruje się wysoką dbałością o zachowanie zasady zrównoważonego rozwoju. Organizując konkurs, co roku przypisujemy mu inny motyw przewodni, by zwracać uwagę na różnorodne aspekty zrównoważonego rozwoju. Liczymy, że tegoroczna edycja konkursu i bardzo fotogeniczny temat „Życie w lasach” zachęci do udziału w konkursie jeszcze większą liczbę uczestników – mówi Dirk Ehle, prezes zarządu Bayer Sp. z o.o.”

Do zmagań konkursowych mogą stanąć wszyscy miłośnicy fotografii – profesjonaliści i amatorzy. Jak co roku technika zdjęcia jest dowolna – można przesyłać fotografie wykonane cyfrowymi aparatami kompaktowymi, lustrzankami, telefonami komórkowymi, a także zdjęcia przetworzone cyfrowo i – uwaga, nowość – w technice 3D i makro! Zasada jest jedna – wszystko musi się odbywać w sposób przyjazny środowisku naturalnemu, czyli być przesłane poprzez e-mail, eliminując zbędne wykorzystanie papieru.

Zdjęcia należy kierować na konkurs za pomocą strony www.ekologiawobiektywie.pl. Na stronie znaleźć można wiele użytecznych informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju oraz wskazówek, jak żyć w poszanowaniu środowiska naturalnego.  Platforma poprzez zabawę zachęca do zachowań zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju, W portalu internauci znajdą galerię prezentującą fotograficzną historię konkursu. Każdy zarejestrowany użytkownik będzie mógł też komentować zdjęcia i je oceniać. Co tydzień przez cały czas trwania konkursu, dzięki głosowaniu internautów – będzie przyznawana nagroda dla zdjęcia tygodnia.

W tym roku dodaliśmy kolejną kategorię, dając szansę pasjonatom fotografii trójwymiarowej. Strona, w której na bieżąco toczy się konkursowe życie, zyskała nowe, atrakcyjne aktywności dla internautów, min. FotoPuzzle, animacje, EkoFotoŁamigłówkę i inne zabawy eko-fotograficzne przyciągające młodych ludzi i zachęcające ich do dyskusji na temat zrównoważonego rozwoju i fotografii. A to przecież oni będą decydować o kształcie przyszłego świata – powiedziała Monika Lechowska z działu komunikacji firmy Bayer.

Dlaczego „Życie w lasach”?
Lasy pełnią bardzo ważne funkcje w środowisku naturalnym: klimatyczne, glebochronne, przeciwerozyjne, wypoczynkowe, łowieckie, przyrodnicze oraz oczywiście gospodarcze. – Są niezbędne dla przetrwania i dobrobytu ludzi. Odgrywają gospodarczą, społeczną i kulturowa rolę w życiu wielu z nas – komentuje Magdalena Machinko-Nagrabecka z UNEP/GRID-Warszawa, jednocześnie jurorka konkursu. – Zapewniają schronienie, są źródłem pożywienia, lekarstw i czystej wody, odgrywają istotną rolę w utrzymaniu stabilnego globalnego klimatu i środowiska. Lasy regulują lokalne temperatury i przyczyniają się do ochrony zasobów wody pitnej, ale także działają jak pochłaniacze dwutlenku węgla i łagodzą zmiany klimatyczne. Dostarczają nam ziół i surowców leczniczych, grzybów i owoców runa leśnego, kory i igliwia, a przede wszystkim drewna – podstawowego surowca odnawialnego. Należy jednak pamiętać o tym, aby tym bogactwem gospodarować w sposób świadomy i racjonalny – dodaje przedstawicielka UNEP/GRID-Warszawa.

Kryteria, nagrody, czas trwania konkursu
Konkurs „Ekologia w Obiektywie” kierowany jest do młodzieży w wieku 12 – 17 lat oraz do dorosłych profesjonalistów i amatorów. Organizatorzy czekają na zdjęcia wykonywane aparatem fotograficznym, z telefonu komórkowego, przetworzone cyfrowo albo – co jest nowością – wykonane w technologii 3D bądź makro. Wszystkie prace powinny zostać przesłane przez uczestników w terminie od 7 marca do 8 maja br. Uczestnicy dorośli mogą przesłać 8 zdjęć, osoby niepełnoletnie – 6.

Pełnoletni zwycięzcy Nagrody Głównej w każdej z pięciu kategorii technicznych (zdjęcia wykonane aparatem fotograficznym; zdjęcia wykonane telefonem komórkowym; zdjęcia przetworzone cyfrowo; zdjęcia 3D; makro) otrzymają 2 000 zł każdy. Zwycięzcy równorzędnych Nagród Głównych, w kategorii uczestników niepełnoletnich, zostaną wyróżnieni warsztatami fotograficznymi o wartości 2 500 zł zorganizowanymi przez magazyn Digital Foto Video. Dodatkowo przyznane zostanie – niezależnie od wieku i kategorii technicznej – Grand Prix, które wyniesie 5 000 zł. Do wszystkich nagród zostanie dołączona kwartalna prenumerata magazynu Digital Foto Video.

Dla najaktywniejszych internautów, którzy będą komentować, oceniać i brać udział w aktywnościach na stronie też przewidziano nagrody. Będą to branżowe publikacje wydawnictwa Galaktyka oraz prenumeraty magazynu Digital Foto Video.

Partner konkursu: miesięcznik Digital Foto Video. Patronat merytoryczny: UNEP/GRID-Warszawa. Patroni medialni: fotopolis.pl, konkursykreatywne.pl, Galaktyka, Świat Nauki, Wiedza i Życie, zielonalekcja.pl.

Szczegóły na  www.ekologiawobiektywie.pl
 

Lasy pełnią bardzo ważne funkcje w środowisku naturalnym: klimatyczne, glebochronne, przeciwerozyjne, wypoczynkowe, łowieckie, przyrodnicze oraz oczywiście gospodarcze. / Fot. ekologiawobiektywie.pl

Tegorocznym tematem jest Życie w lasach, gdyż rok 2011 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Lasów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię