Obecny minister środowiska, Maciej H. Grabowski, skomentował treść najnowszej encykliki papieża Franciszka poświęconej ekologii oraz problemom zanieczyszczenia środowiska i globalnego ocieplenia. ? Nigdy głowa Kościoła katolickiego nie nadała kwestii środowiska tak wysokiego priorytetu ? czytamy w komentarzu.

Minister M.H. Grabowski podkreślił, że dokument powinien być bardzo ważny dla każdego człowieka ze względu na wiele mitów związanych ze zmianami klimatycznymi, które nadal pokutują w opinii publicznej. ? Jest to niezwykle ważny dokument. Ważny, bo po raz pierwszy jasno pozycjonuje tak ważną instytucję jak kościół katolicki w dyskusji o zmianach klimatu. Papież stwierdza jasno: zmiany klimatu i wpływ człowieka na klimat to fakt. To jedno zdanie ma unikalny walor edukacyjny. Bo często w rozmowach na szczeblu międzynarodowym ciągle jeszcze usłyszeć można stwierdzenia: ?zmiany klimatu to mit?, ?nie ma żadnego ocieplenia? czy ?działania człowieka, czyli moje, nie mają na klimat absolutnie żadnego wpływu? ? zauważa minister.

? Skuteczna walka ze zmianami klimatu będzie możliwa dopiero wtedy, gdy wszyscy zdamy sobie sprawę, że to my ? poprzez nasz konsumpcyjny styl życia, jak to wskazuje papież ? wpływamy na szybkość i intensywność zmian klimatu, i gdy zdecydujemy, że warto i trzeba coś z tym zrobić ? mówi polityk.

W wypowiedzi nie zabrakło także podziękowań dla papieża za zabranie głosu w tej ważnej kwestii ? Głos papieża może sprawić, że więcej krajów przystąpi do światowego porozumienia, które będzie negocjowane w Paryżu. A jest to niezbędne, żeby ograniczyć negatywne skutki zmian klimatu i zapewnić państwom świata równe warunki rozwoju, co jest dla nas absolutnie priorytetowe. Mam nadzieję, że ta encyklika posłuży dla wielu jako źródło inspiracji do ochrony klimatu na Ziemi, naszym wspólnym domu ? kończy Grabowski.

Ziemia dobrem wspólnym wszystkich ludzi

?Laudato si’? to druga encyklika papieża Franciszka, zaprezentowana 18 czerwca 2015 w Watykanie. W tekście głowa Kościoła katolickiego przyznaje m.in., że przyczyna globalnego ocieplenia leży w działalności człowieka. W związku z tym nawołuje do bezzwłocznej zmiany stylu życia i ograniczenia bezmyślnej konsumpcji. Papież otwarcie potępia także wykorzystywanie paliw kopalnianych, propagując stopniowe zaprzestanie używania naturalnych zasobów Ziemi na rzecz energii ze źródeł odnawialnych.

Źródło: portalkomunalny.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię