„Dawno, dawno temu w gminie pojawił się Smog Nakielski. Żywił się węglem niskiej jakości, zasiarczonym i zapopielonym oraz odpadami. Z czasem zaczął się rozrastać i wydawać nieprzyjemną woń. Mieszkańcy zaczęli odczuwać różne dolegliwości. Nieobce im były alergie?”. Czy to bajka? Niekoniecznie. 

Jak pokazują badania Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, mieszkańcy Nakła nad Notecią przez 142 dni w roku oddychają powietrzem przekraczającym normę w zakresie szkodliwego pyłu PM 10.  Powietrze  w gminie nasycone jest również innymi szkodliwymi związkami, będącymi efektem ubocznym niepełnego spalania substratów w piecach domowych oraz eksploatowania przestarzałych lub niesprawnych urządzeń grzewczych.

Aby podnieść  świadomość  ekologiczną, w zakresie zjawiska związanego z niską emisją, wśród młodych mieszkańców gminy Nakło nad Notecią – uczniów jedenastu szkół podstawowych i gimnazjum, w ciągu trzech najbliższych dni odbędą się prelekcje na ten temat. Podczas nich młodzież dowie się, dlaczego palenie odpadów w piecach domowych jest szkodliwe dla środowiska oraz jak negatywne wpływają na nasze zdrowie związki emitowane na skutek tego procesu do powietrza. Uczestnicy zajęć dowiedzą się także jaka jest jakość powietrza w Polsce oraz co można zrobić żeby powietrze w naszym kraju było czystsze. Podczas lekcji uczniowie zaproszeni zostaną także do konkursów, w ramach, których dzieci ze szkoły podstawowej wykonać  mogą pracę plastyczną, nawiązującą tematycznie do hasła „Odpowiedzialne ogrzewanie = czyste powietrze”, natomiast gimnazjaliści napisać mogą opowiadanie, rozpoczynające się os słów „Dawno, dawno temu w gminie pojawił się Smog Nakielski…”.

Prelekcje zorganizowane zostały w ramach kampanii „Odpowiedzialne  ogrzewanie = czyste powietrze”. Organizatorem akcji jest Urząd Miasta oraz Gminy Nakło nad Notecią. Kampania dofinansowana jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Realizatorem kampanii jest Dział Edukacji Ekologicznej firmy Abrys.

Fot: Archiwum Abrys

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię