Warsztaty tworzenia biżuterii z makulatury, malowanie ekotoreb oraz wykonywanie zabawek  z pudełek po jogurcie to tylko niektóre atrakcje, które przygotował dla mieszkańców Piaseczna Wydział Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno.

Na uczestników czekały także rebusy, zawierające hasła z zakresu gospodarki odpadami, a także quiz na temat zasad obowiązujących w tym zakresie na terenie gminy. Chętni mogli wykazać się także znajomością segregacji odpadów, a z myślą o najmłodszych przygotowano grę pamięciową. Każdy, kto zmierzył się z wybranym zadaniem mógł wybrać upominek przygotowany przez Wydział Gospodarki Odpadami. ? Postanowiliśmy edukować dzieci i ich rodziców poprzez wspólną zabawę, nagradzając zdobytą wiedzę w zakresie gospodarki odpadami, jak również za zaangażowanie i chęć dowiedzenia się czegoś więcej na temat systemu gospodarki odpadami obowiązującego na naszym terenie ? wyjaśniła Barbara Wysocka, naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami, Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno.

Aby pobudzić wyobraźnię i jednocześnie przyczynić się do ochrony środowiska zorganizowano również zajęcia kreatywne. Mieszkańcy pod okiem instruktora tworzyli recyklingową biżuterię.  Przy użyciu wikliny z papieru gazetowego, korka po winie i plastiku powstawały bransoletki, zawieszki, kolczyki oraz serca. Dzieci wykonywały także zabawki z papieru, plastikowych butelek, rolek od papieru toaletowego, kubeczków po jogurtach oraz nakrętek i kartonów, a także projektowały własną  torbę ekologiczną. Atrakcją był też innowacyjny pokaz ręcznego czerpana papieru, podczas którego każde dziecko, z mokrej makulatury mogło stworzyć własną kompozycję. Wydarzeniom towarzyszył występ Elektroband. Pod wodzą doświadczonego muzyka ekologiczny zespół, do którego mógł dołączyć każdy zainteresowany, zagrał na instrumentach wykonanych z odpadów. ? Atrakcje cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko dzieci, ale i całych rodzin. Wydarzenie było doskonałą okazją, aby wspólnie spędzić czas, a jednocześnie pomyśleć o środowisku. Każdy z nas może przyczynić się do tego by wszystkim żyło się lepiej ? zdrowiej. Czasem wystarczy tak niewiele ? powiedziała Barbara Wysocka. Wydarzenie odbyło się 31 maja br. w ramach Pikniku Rodzinnego, którego organizatorem było Centrum Kultury w Piasecznie. ? Edukacja ekologiczna mieszkańców w zakresie gospodarki odpadami i recyklingu jest szczególnie ważna, dlatego zdecydowaliśmy się na organizację aktywności dotyczących tych tematów właśnie podczas organizowanego corocznie pikniku. Bardzo cieszy mnie fakt, że do ekologicznych zmagań przystępowali również dorośli. To znak, że problemy środowiskowe nie są im obojętne  ?  dodała.

Za organizację aktywności na zlecenie Wydziału Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno odpowiadał Dział Edukacji Ekologicznej ABRYS.

Marta Siatka, koordynator projektów edukacyjnych, ABRYS

GALERIA ZDJĘĆ

DSC_0282

DSC_0285

 DSC_0286

DSC_0287

 DSC_0290

DSC_0297

DSC_0310

DSC_0329

DSC_0350

DSC_0357

DSC_0317

DSC_0336

Fot. Archiwum ABRYS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię