14 maja 2011 już po raz trzeci odbędzie się ogólnopolski się Rajd Ptasiarzy. To najlepszy okres do obserwowania ptaków, bowiem wszystkie krajowe gatunki już przyleciały z zimowisk, a trwają jeszcze wędrówki ptaków gniazdujących w północnej Europie i na Syberii.

Już w pierwszej minucie po północy wystartują w rajdzie zespoły złożone z 3 do 5 ptasiarzy i maksymalnie przez 24 godziny będą obserwować ptaki i liczyć stwierdzone gatunki.

Rywalizacja będzie przebiegać nie tylko pomiędzy poszczególnymi zespołami ale też całymi regionami, bowiem podczas rajdu można poruszać się tylko w obrębie jednego województwa. Stąd też jeszcze przed rozpoczęciem rajdu ptasiarze w całej Polsce niecierpliwie zastanawiają się, w którym województwie można zobaczyć najwięcej ptaków w ciągu doby. Faworytem jest województwo podlaskie ze słynnymi w całej Europie parkami narodowymi: biebrzańskim i białowieskim. Do rywalizacji staną też ptasiarze z województw południowych: śląskiego i małopolskiego. Tam można do listy gatunków dorzucić kilka związanych wyłącznie z górami, których na Podlasiu brak. Wspólnym wynikiem będzie sumaryczne zestawienie gatunków jakie udało się zobaczyć wszystkim ptasiarzom w ciągu jednego dnia w naszym kraju.

W Europie występuje ponad 700 gatunków ptaków i rozpoznawanie ich wymaga wielu lat doświadczeń i zdobycia sporej wiedzy, tym bardziej, że wiele gatunków jest bardzo do siebie podobnych. Największe emocje wzbudza wyszukiwanie rzadkich gości przylatujących z dalekiej Syberii czy z Ameryki Północnej. Czasami dokładany jest do tego element sportowej rywalizacji. W Europie organizowane są ptasie rajdy (Bird Race), polegające na zaobserwowaniu w grupie kilku ptasiarzy jak największej liczby gatunków w ciągu 24 godzin. Najwięcej ptaków w ten sposób udało się stwierdzić w Hiszpanii z rekordową liczbą 217 gatunków, a tam ta impreza organizowana jest pod nazwą Maratonu Ornitologicznego. W Polsce stwierdzono dotąd 450 gatunków ptaków, a podczas jednego dnia najlepszemu polskiemu zespołowi udało się zauważyć aż 158 gatunków.

Obserwowanie ptaków jest bardzo popularnym hobby w krajach Europy Zachodniej i w Ameryce Północnej. To zajęcie, którym pasjonuje się tam kilka milionów osób, a w Polsce zaledwie kilka tysięcy. W krajach anglojęzycznych powszechne jak samo obserwowanie ptaków jest słowo birder, birwatcher. Już kilkanaście lat temu zaproponowano polski odpowiednik tego słowa – ptasiarz, a obserwowanie dzikich ptaków to ptasiarstwo. W ostatnich latach rozwinęły się u nas różne formy spędzania wolnego czasu wzorowane na aktywności w innych krajach, ale akurat ptasiarstwo, pomimo że nie jest zbyt kosztownym hobby, nie upowszechniło się znacząco. Może właśnie taka akcja, w której w zeszłym roku uczestniczyło 89 osób w 25 zespołach, rozpropaguje  mało dotąd znane ptasiarstwo. 

Rajd Ptasiarzy organizuje dr Jacek Betleja, ornitolog-ptasiarz z Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Zasady uczestnictwa w Rajdzie Ptasiarzy zostały opracowane na podstawie obowiązujących w Europie i nieco zmodyfikowane do naszych warunków – opublikowane zostały tutaj. Rajd Ptasiarzy obecny jest także na Facebooku facebook.com/RajdPtasiarzy .

 

Obserwowanie ptaków w grupie umożliwia wyszukanie większej liczby gatunków.

Wytrawni prasiarze używają do obserwacji lunet powiększających nawet 60x.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię