Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 w Olsztynie poszerzały swoją wiedzę o energii. Skorzystaliśmy z propozycji dla przedszkola zawartych w pakiecie edukacyjnym na temat odnawialnych źródeł energii.

Chętne dzieci oglądały ilustracje w książkach przyrodniczych oraz analizowały kolorowe plansze edukacyjne. Dzieci wysłuchały baśni o Jędrku, który zaprzyjaźnił się z wiatrem, poznały zasadę działania młyna wodnego – strumień wody bieżącej poruszał turbinę.

Wykonywały inne doświadczenia, brały udział w zabawach badawczych, m.in. „prowadziły” samochód solarowy – zbliżając strumień światła do auta sprawiały, że bateria zmieniała energię świetlną w elektryczną i poruszała silnik. Innym sposobem produkcji energii elektrycznej było wykorzystanie wentylatora i suszarki. Pod wpływem
wiatru turbina szybko obracała się i powstała energia włączała diodę. Dzieci zaobserwowały, że im szybciej obraca się turbina, tym dioda jaśniej świeci. Same też próbowały swoich sił – dmuchały, a turbina obracała się. Nagrodą za wysiłek było światło diody!

Przedszkolaki wykonywały karty pracy, np. „wiatrakowe pole”, a także podczas gry planszowej poznawały źródła i znaczenie różnych rodzajów energii. To były bardzo ciekawe zabawy!

Anna Tarnowska
Przedszkole Miejskie nr
13 w Olsztynie
 

Fot. Anna Tarnowska

Fot. Anna Tarnowska

Fot. Anna Tarnowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię