30 czerwca br. odbyła się konferencja inaugurująca działalność Fundacji Przyjazny Papier. Fundacja Przyjazny Papier powstała z inicjatywy osób zainteresowanych jakością książki i przyszłością czytelnictwa.

Ideą Fundacji jest wypromowanie mody na Przyjazną Książkę – taką, ktore przekonuej do siebie nie tylko treścią, ale i estetyczną, przyjazną oku formą, obietnicą komfortu lektury oraz niską wagą

Ponadto Fundacja propaguje wiedzę nt. tych cech, które czynią papier przyjazdny dla środowiska i dla czytelników. Odbiorcą informacji mają być producenci, wydawcy, ludzie mediów, nauczyciele, rodzice i dzieci. Działania edukacyjne są wspierane poprzez propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Przyjazny Papier, to papier, który spełnia kryteria:

przyjazności środowisku – dotyczące sposobu pozyskiwania surowca oraz technologii produkcji,
przyjazności czytelnikowi – obejmujące gamę cech, które decydują o praktycznych zaletach papieru w procesie czytania.

Papier prawdziwie przyjazny środowisku powstaje jedynie w zakładach, w których wdrożono wymagające systemy zarządzania jakością i zarządzania środowiskiowego. Surowiec do jego produkcji pochodzi ze specjalnych kontrolowanych upraw, a technologia w maksymalny sposób ogranicza emisję szkodliwych substancji.
 

BIAŁOŚĆ

To właściwość, z którą wiąże się najwięcej stereotypów. Papier o wysokiej białości ma niekorzystne parametry optyczne – im jaśniejsza barwa, tym większy kontrast i poświata; jedno i drugie bardzo utrudnia percepcję wzrokową.

PRZYJAZNY PAPIER to papier o barwie neutralnej, niewymagającej zwiększonego wysiłku od aparatu wzrokowego.

NIEPRZEZROCZYSTOŚĆ

To cecha silnie wpływająca na komfort czytania, związana bezpośrednio z białością papieru: im arkusz bielszy, tym bardziej przezroczysty. Wysoki współczynnik przezroczystości jest bardzo niekorzystny dla zdrowia – zmusza oko do „wyławiania" wydrukowanej treści spośród zaciemniających znaków, przebijających z odwrotu strony.

PRZYJAZNY PAPIER to papier o wysokiej nieprzezroczystości, która zapewnia czytelność niezależnie od rodzaju wydrukowanej treści.

POŁYSK

To kolejny parametr postrzegany stereotypowo. Na pozór błyszcząca kartka lepiej uwydatnia to, co na niej wydrukowane.
W rzeczywistości wysoki połysk powierzchni papieru męczy oko: wywołuje odblaski i olśnienia, które zaburzają ciągłość złożonych procesów neurofizjologicznych, zachodzących w aparacie wzrokowym.

PRZYJAZNY PAPIER to papier matowy

Źródło: www.przyjaznypapier.pl
 

Fundacji PRZYJAZNY PAPIER upowszechnia wiedzę o tych cechach papieru, które czynią go prawdziwie przyjaznym dla środowiska i czytelnika. / Fot. www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię