Zgromadzenie Regionów Europy ogłosiło międzynarodowy konkurs fotograficzny dla młodzieży z regionów członkowskich ARE na zdjęcia związane tematycznie z Europą ?Stop Klatka: Europa!?. Konkurs adresowany jest do ludzi pomiędzy 18 a 30 rokiem życia. Jego zamknięcie przewidziano na 31 lipca br. Zwycięskie zdjęcia zostaną zaprezentowane na międzynarodowej wystawie w Brukseli w dniach 17 września ? 15 października br.

Celem konkursu jest zachęcenie młodzieży do lepszego poznania Europy poprzez wykorzystanie ich kreatywności. Uczestnicy mają możliwość wyrażenia swoich poglądów nt. Europy w trzech kategoriach tematycznych:

Kategoria 1 : Europa w ruchu: Migracja, integracja, stereotypy

Rozszerzanie Unii Europejskiej w ostatnich latach doprowadziło do wzrostu mobilności obywateli. Wiele ludzi szuka lepszych warunków do życia w innych krajach, przez co kraje te borykają się z napływem fali imigrantów. Z jednej strony, takie wielonarodowościowe społeczeństwa stanowią duży potencjał ale z drugiej strony przyczyniają się do rozwoju ksenofobii. Pragniemy poznać Twój punkt widzenia na migrację i integrację, na to jak Europa lub Twój region radzi sobie z tą kwestią, chcemy usłyszeć o skutecznym procesie integracji, a także poznać Twoją opinię o tym, co jeszcze powinno być ulepszone. Jacy są imigranci i jak są postrzegani w Twoim regionie? Czy funkcjonują jakieś stereotypy o nich? Czy są podejmowane jakieś inicjatywy, które mogą według Ciebie pomóc w obalaniu tych stereotypów?

Kategoria 2: Tożsamość europejska: wartości, różnorodność i dialog kulturalny

Unia Europejska jest pionierem w kreowaniu ponadnarodowej przestrzeni politycznej dla ludzi wywodzących się z różnych środowisk, kultur i religii. Ale czy faktycznie pomaga w pokonywaniu uprzedzeń? Czy jesteśmy znacząco zaangażowani w dialog międzykulturowy i dzielenie się wspólnymi wartościami i zasadami, w próbę wzajemnego zrozumienia i szacunek, czy raczej tylko próbujemy ukryć fakt, że podświadomie nadal kultywujemy uprzedzenia? Zachęcamy Was do przesłania zdjęć ilustrujących Wszą opinię nt. wartości, różnorodności, tożsamości, dialogu kulturowego i szacunku w dzisiejszej Europie.

Kategoria 3: Europa jutra: rozwój zrównoważony, ekologia, ochrona środowiska.

Uprzemysłowienie jest jednym z czynników, które z woli człowieka doprowadziły do problemów, z jakimi boryka się środowisko – globalne ocieplenie jest jednym z najbardziej dotkliwych w dzisiejszych czasach. Zrównoważony rozwój to termin, który znajduje zastosowanie nie tylko w kontekście radzenia sobie z suszą czy wylesianiem ale również w przypadku nowoczesnych sposobów ochrony środowiska, takich jak zrównoważony rozwój miast, zabudowań i rolnictwa oraz energii odnawialnych. Zrównoważony rozwój łączy troskę o ochronę środowiska ze społecznymi wyzwaniami i porusza takie kwestie, jak odpowiedzialna konsumpcja, równość społeczna i równy dostęp do pożywienia.

Ta kategoria ma zachęcić uczestników do zilustrowania pojmowania przez nich terminu zrównoważenia: jaki możecie podać konkretny przykład z waszego życia codziennego? Czy potrzeby przyszłych pokoleń są dziś szanowane? Co oznacza dla Was styl życia przyjazny ekologii?

Każdy uczestnik może przesłać maksymalnie 3 zdjęcia. Termin składania kandydatur upływa 31 lipca. Konkurs jest przewidziany wyłącznie dla amatorów, a nie zawodowych fotografów. Organizatorzy proszą o zatytułowanie zdjęć i dołączenie do nich krótkiego opisu.

Formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie ARE. Zgłoszenie wysłać należy na adres: [email protected].

Zdjęcia można nagrać na CD i wysłać pod adres:

Assembly of European Regions
c/o Justyna Hejman
6 Rue Oberlin
67000 Strasbourg
Francja

lub zamieścić w serwisie Picasa Web Albums, używając hasła:

użytkownik: snapshot.aer
hasło: aerphoto2009

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
 

Konkurs adresowany jest do ludzi pomiędzy 18 a 30 rokiem życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię