Pierwszy Dzień Ziemi z Tropaverde, którego inicjatorem było Stowarzyszenie Aglomeracja Opolska odbył się 22 kwietnia 2021 r. W ramach obchodów tego ważnego święta dla dzieci z terenu Aglomeracji Opolskiej wzięły udział w wyjątkowej atrakcji w postaci festiwalu online. Taka formuła edukacyjnego eventu okazała się inspiracją i pomocą dla każdego, kto zdecydował się wziąć w nim udział. 

Polska odsłona portalu Tropaverde jest przeznaczona dla mieszkańców 21 gmin tworzących Stowarzyszenie Aglomeracja Opolska. ?Tropa Verde ? nagradzamy recykling!? to projekt współpracy międzynarodowej, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu URBACT. Celem portalu jest promowanie recyklingu i odpowiedzialności środowiskowej wśród obywateli, a także bezpośrednie nagradzanie dobrych działań na rzecz ochrony środowiska. Zasady działania portalu są bardzo proste: za każdym razem, gdy użytkownik portalu dostarcza odpady (w miejscach wskazanych w sekcji zdobywaj gwiazdki), otrzymuje voucher z gwiazdkami (punktami). Użytkownik portalu może zgromadzić wspomniane gwiazdki na swoim koncie, aby wymieniać je na zniżki i prezenty, ufundowane przez lokalnych sponsorów, którzy współpracują z portalem Tropaverde.

Online?owe obchody Dnia Ziemi z Tropaverde wzbudziły duże zainteresowanie dzieci, które aktywnie włączyły się w wydarzenie, komentując i angażując się w przygotowane dla nich zajęcia oraz wyzwania obfitujące w nagrody. Od 10:00 do 11:30 trwał blok dla przedszkolaków,  podczas którego nie zabrakło atrakcji w postaci koła fortuny, quizów i konkursów z wyjątkowymi upominkami, prelekcji o Dniu Ziemi, ciekawych zajęć warsztatowych, w których dzieci uczestniczyły, oglądając transmisję w swoich domach i dzieląc się zdjęciami własnoręcznie stworzonych przedmiotów na stronie wydarzenia. Dodatkowo najmłodsi mogli obejrzeć najnowszą, plenerową wersję miniprzedstawienia ?Na ratunek Czystolandii?.

Natomiast od godziny 11:30 do 13:00 transmitowano blok dla uczniów szkół podstawowych z klas I-III. W jego ramach także nie zabrakło pouczających prelekcji, nauka segregacji odpadów, historii Dnia Ziemi, konkursów i quizów z nagrodami, a także warsztatów, w trakcie których można było dowiedzieć się, jak stworzyć ekogitarę lub ekotorbę.

Dodatkowo w ramach każdego z bloków nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu organizowanego z okazji obchodów Dnia Ziemi z Tropaverde pt. ?Dzieci zbierają elektrośmieci?. Za zaniesione do PSZOK elektrośmieci uczniowie klas I-III i przedszkolaki otrzymały bardzo atrakcyjne nagrody. W Konkursie wzięły udział 34 grupy z 20 placówek: szkół i przedszkoli.   Pierwsze miejsce w Konkursie zdobyła klasa 1 z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jełowej. Uczniowie tej klasy zebrali 950 kg elektrośmieci.

W nagrodę cała klasa otrzyma bilety wstępu do Juraparku w Krasiejowie oraz Bon Sodexo o wartości 600 zł. Przyznano także cztery wyróżnienia. Otrzymali je: klasa 2, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dębskiej Kuźni, klasa 2, Publiczna Szkoła Podstawowa w Starych Budkowicach, Grupa IV, Przedszkole Publiczne nr 23 im. Juliana Tuwima w Opolu, a także klasa 3, Publiczna Szkoła Podstawowa w Strzeleczkach. Jury Konkursu postanowiło też przyznać dwie nagrody specjalne. „Nagrodę za kreatywność” otrzymuje Klasa 1 B z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15 w Opolu. Przyznano ja za bardzo oryginalny film promujący zbiórkę elektrośmieci. Jury przyznało także „Nagrodę dla najaktywniejszej gminy”, z której najwięcej grup zgłosiło swój udział w konkursie. W tej kategorii nagrodę otrzymała Gmina Dąbrowa. Z Publicznej Szkoły Podstawowej w Dąbrowie w Konkursie wzięło udział aż pięć klas! Wszystkim laureatom gratulujemy!

Pierwszy Dzień Ziemi z Tropaverde, choć bez gromadnego świętowania w plenerze, zakończył się sukcesem, o czym świadczą opinie młodych uczestników zadowolonych z wydarzenia. W obecnych czasach internetowe spotkania integrujące dzieci wokół ważnych idei wydają się strzałem w dziesiątkę. Pozwalają bowiem na aktywne uczestnictwo i przyswajanie wiedzy w bezpiecznych warunkach, stwarzając doskonałą przestrzeń do poszukiwania inspiracji i stanowiąc przykład mądrej rozrywki. Bo choć brakuje nam bezpośrednich spotkań, to nie możemy przestać się spotykać w ogóle, zwłaszcza, gdy łączą nas wspólne sprawy, takie jak dobro naszej planety.

Wydarzenie na zlecenie Stowarzyszenia Aglomeracja Opolska zorganizował Dział Edukacji Ekologicznej firmy Abrys.

GALERIA

   

 

Fot. Abrys

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię