Pierwsza edycja Ekologicznego Festiwalu Online EKOfeston zakończyła się dużym sukcesem. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 12 500 osób. Ta jedyna w swoim rodzaju ogólnopolska i bezpłatna impreza online została zorganizowana z okazji Dnia Ziemi przez Dział Edukacji Ekologicznej firmy Abrys pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

W czasie ponad pięciogodzinnego festiwalu, podzielonego na blok dla dzieci, a także na blok dla dorosłych odbiorców, atrakcyjny i dostosowany do wieku odbiorcy, nie zabrakło aktualnej tematyki, związanej z ochroną planety. W trakcie wydarzenia poruszono treści poświęcone gospodarowaniu odpadami i wodą, a także ochronie klimatu, powietrza i bioróżnorodności. Przeprowadzono kreatywne warsztaty recyklingowe i konkursy z nagrodami. W części dla dorosłych pojawiły się barwne postaci, baśniowe aranżacje i atrakcje, pozwalające na połączenie dobrej zabawy z przekazywaniem wiedzy. W bloku dla dorosłych wystąpili eksperci oraz pasjonaci ochrony środowiska, którzy mówili o proekologicznych rozwiązaniach w dziedzinach pozyskiwania energii, oczyszczania wody i dostosowywania się do zmian klimatu.

Po zakończeniu EKOfestonu, jak po każdym wydarzeniu, przyszedł czas na wyciągnięcie wniosków. Zarówno w ocenie organizatorów, jak i uczestników oraz partnerów spotkania, festiwal okazał się sukcesem. Intersująca tematyka oraz atrakcyjny sposób jej prezentacji zostały bardzo dobrze odebrane przez dzieci i młodzież, a samo wydarzenie miało także charakter silnie integrujący młodych ludzi nie tylko w kontekście potrzeby działań na rzecz środowiska, ale i szerokiej wymiany poglądów na ten temat, o czym świadczy ponad 2000 komentarzy na stronie wydarzenia.

Dzięki zaangażowaniu przedstawicieli z każdego sektora branży komunalnej na kwestie ochrony środowiska udało się spojrzeć kompleksowo, co przełożyło się na wysoki poziom prelekcji wygłaszanych przez inspirujących mówców. Celem EKOfestonu była przede wszystkim edukacja w zakresie szeroko pojętej ekologii, w tym pokazywanie wartościowych rozwiązań i przykładów działalności na rzecz środowiska. W ramach wydarzenia tak dobrano tematykę, warsztaty i mówców, aby ukazać potencjał, atrakcyjność i efektywność festiwalu ekologicznego online oraz potwierdzić konieczność stosowania tego typu narzędzi w obecnych realiach. Sądząc po pierwszych opiniach uczestników EKOfestonu, udało się ten cel osiągnąć.

Nadejście kolejnej fali pandemii i spowodowany tym lock down kolejny raz doprowadziły do odwoływania wydarzeń, festiwali, koncertów i innych plenerowych wydarzeń, które tradycyjnie wiązały się z obchodami Dnia Ziemi i były ważnymi źródłami wiedzy oraz zachętą do działań dla wielu ludzi. W efekcie EKOfeston stał się jedną z niewielu, jak dotąd, okazji do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Ziemi. Festiwal skierowany zarówno do dzieci, dorosłych, dowiódł, że również w wirtualnej rzeczywistości można połączyć siły i wzajemnie mobilizować się do ochrony środowiska naturalnego.  

GALERIA

Fot. Archiwum Abrys

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię