3 grudnia br. Szkoła Podstawowa nr 3 im. S. Wyspiańskiego w Płońsku gościła tłumy dzieci na finale akcji edukacji ekologicznej ??z natury segreguję!?. Przedszkolaki i uczniowie płońskich szkół podstawowych przez dwa tygodnie zebrali ponad tysiąc czterysta 60 l worków posegregowanych odpadów.

 W konkursie zbiórki selektywnej zwyciężyło Przedszkole nr 3, zdobywając cenne nagrody od organizatorów. Finał eko-akcji urozmaiciły wystawy prac plastycznych i fotograficznych, występy oraz zabawy dla dzieci i młodzieży.

Od 15 do 26 listopada br. młodzi płońszczanie uczestniczyli w ekologicznych zajęciach i uczyli się prawidłowej segregacji odpadów. Dzieci przygotowały także prace i występy artystyczne na finał akcji, m.in. kabarety, inscenizacje, piosenki czy wiersze – wszystko o tematyce ekologicznej. Akcja dla najmłodszych „…z natury segreguję!” jest elementem projektu „W Trosce o Naturę”, opracowanego i realizowanego przez Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku SA (PSR) od 2002 roku.

Płoński finał otworzył burmistrz miasta Andrzej Pietrasik, podsumowując całą akcję i składając organizatorom podziękowania za jej przygotowanie. Krótkie podsumowania wygłosili także przedstawiciele organizatorów i partnerów akcji, m.in. HR Manager Fabryki LU Polska w Płońsku Agnieszka Wolszczak oraz Prezes PSR – Krzysztof Kawczyński. Wszyscy zgodnie podkreślali wagę prawidłowej segregacji odpadów opakowaniowych dla ochrony środowiska, przyznając, że promowanie działań proekologicznych wśród dzieci jest szczególnie istotne.

Jest nam niezmiernie miło, że zostaliśmy zaproszeni do udziału w akcji „…z natury segreguję!”. W czasach, gdy coraz więcej mówi się o zagrożeniach dla środowiska, takie akcje są szczególnie ważne. Dlatego też cała nasza firma aktywnie zaangażowała się w projekt – powiedziała Agnieszka Kępińska, rzecznik prasowy Kraft Foods Polska, dodając – wierzymy, że dzięki takim inicjatywom pokażemy mieszkańcom Płońska, że niewielkim nakładem pracy możemy zadbać o nasze najbliższe otoczenie.

W trakcie trwania akcji „…z natury segreguję!” dzieci zebrały blisko 9 ton odpadów opakowaniowych (6500 kg szkła, 1580 kg papieru i 645 kg plastiku). Inicjatywa PSR oraz Kraft Foods SA miała na celu nauczenie dzieci, młodzieży i ich rodziców zasad prawidłowej selekcji odpadów – zgodnie z zasadą, że „liczy się jakość, a nie ilość”. Najlepsze w segregacji odpadów okazały się dzieci z Przedszkola nr 3, które wygrały konkurs selektywnej zbiórki odpadów. Wyróżnienie przypadło natomiast dzieciom z Przedszkola nr 2 im. Przyjaciół Kubusia Puchatka. Nagrody, w których znalazły się m.in. projektor multimedialny, wieża CD, aparaty fotograficzne, odtwarzacze MP4, gry planszowe, filmy na DVD oraz sprzęt AGD  ufundował jeden z największych pracodawców w regionie – Fabryka LU Polska w Płońsku, należąca do Kraft Foods Polska.

Na finale akcji rozstrzygnięto także konkursy towarzyszące: fotograficzny, plastyczny (w pięciu kategoriach wiekowych, techniczny oraz na najbardziej aktywnego nauczyciela – koordynatora akcji na terenie placówki edukacyjnej. Łącznie nagrody odebrało ponad 150 dzieci i 15 nauczycieli.

Akcja nie odbyłaby się bez zaangażowania nauczycieli i pedagogów, którzy jako koordynatorzy projektu w poszczególnych placówkach prowadzili lekcje ekologiczne, konkursy artystyczne, nadzorowali zbiórkę odpadów oraz z własnej inicjatywy organizowali dodatkowe zajęcia i zabawy. To dzięki nim uczniowie przygotowali na finał przedstawienia o tematyce ekologicznej. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki i prezentowały inscenizacje podkreślające wagę problemów ochrony środowiska. Występy poszczególnych szkół były przeplatane zabawami i konkursami przygotowanymi przez organizatorów. Podczas finału uczniowie mogli rywalizować w konkursie wiedzy ekologicznej, tańcu ekologicznym czy też przeciąganiu liny.

Zaangażowanie się w akcję nie tylko dzieci, ale całych rodzin, pokazuje wzrost zainteresowania problemem segregacji odpadów wśród środowisk lokalnych. Zaczynamy sobie uświadamiać, że przy niewielkim wysiłku możemy poprawić stan środowiska, zmniejszając liczbę odpadów na składowiskach poprzez segregację oraz umożliwienie ich wtórnego wykorzystania – mówi Katarzyna Kawczyńska, koordynator projektu „W Trosce o Naturę”, Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku.

Realizacja akcji „… z natury segreguję!” w Płońsku odbyła się dzięki zaangażowaniu odpowiedzialnych społecznie firm i instytucji, troszczących się o ochronę środowiska. Do tego grona zaliczają się władze miasta, Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku SA oraz Kraft Foods Polska – współorganizator wydarzenia i fundator nagród. Akcję wspierały płońskie PGK i ZOM, które czuwały nad stroną techniczną zbiórki odpadów, użyczając specjalnych pojemników i zapewniając wywóz gromadzonych przez dzieci odpadów.

Program akcji „…z natury segreguję!” jest objęty patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji oraz Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji.

Finał akcji „…z natury segreguję!” w Płońsku.

Akcja „…z natury segreguję!” w Płońsku – ekotaniec.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię