Potrzebna jest ogólnopolska kampania informacyjna, wyjaśniająca zasady nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi – zwracali uwagę samorządowcy na XXVII Zgromadzeniu Ogólnym Związku Gmin Wiejskich RP.

Obowiązek realizowania ustawy śmieciowej spadł na barki samorządów i to one dają twarz całemu projektowi. Musimy tłumaczyć, dlaczego opłaty za wywóz odpadów komunalnych są takie drogie, a będą jeszcze wyższe – mówił Mariusz Poznański, przewodniczący ZGW RP.

Przecież mieszkańcy gmin, którzy dotychczas płacili za odbiór śmieci 6 złotych i teraz dowiedzieli się, że muszą płacić ponad 10 złotych, to oczywiście obwinią za to wójtów i burmistrzów. Przecież do tej pory płacili tylko za wywóz śmieci, a teraz muszą zapłacić za cały system, czyli segregację, wywóz i utylizację wywiezionych odpadów. Takie działanie musi być droższe. Potrzebna jest kampania informacyjna taka, jak w przypadku cyfryzacji telewizji – przekonywał Lech Świętalski, członek zarządu ZGW RP.

Na mocy tzw. ustawy śmieciowej od 1 lipca br. gmina przejmie obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych. Samorządy będą także zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię