22 września Warszawa po raz kolejny obchodzi Europejski Dzień bez Samochodu, w trakcie którego promowane są proekologiczne rozwiązania w transporcie. Bezpłatnie można jeździć autobusem i pożyczyć rower.

Warto zmienić nawyki! Poprzez pozostawienie samochodu przed domem i wybór komunikacji miejskiej lub roweru podejmujemy niewielkie, ale skuteczne kroki na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Jeśli już musimy wziąć samochód – spytajmy znajomych lub sąsiadów, czy nie udają się w tym samym kierunku. Może cztery samochody z jedną osobą w środku uda nam się zamienić na jeden samochód z czterema osobami. Takie rozwiązanie ma same zalety: oszczędności paliwa, ochronę środowiska.

Bezpłatna komunikacja
Już jutro wszyscy właściciele lub współwłaściciele samochodów osobowych będą mogli komunikacją miejską w Warszawie podróżować bezpłatnie. Wystarczy mieć przy sobie ważny dowód rejestracyjny samochodu osobowego. To zachęta dla wszystkich zmotoryzowanych, by przesiedli się z samochodów do komunikacji miejskiej. Żeby umożliwić posiadaczom dowodów rejestracyjnych dostanie się do metra, na wszystkich stacjach, skrajne bramki biletowe będą otwarte. Zostaną oznakowane specjalnymi naklejkami.

Inicjatywa cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W 2008 roku z tej oferty skorzystało 70 kierowców (tyle dowodów tego dnia sprawdzili kontrolerzy biletów ZTM). W 2009 roku było ich już 275. W roku ubiegłym liczba kierowców, którzy zdecydowali się na pozostawienie swoich ukochanych „czterech kółek” w garażach doszła prawie do 500. Dzięki temu, choć uprzykrzające życie korki nie zniknęły z ulic, było na nich o ok. 500 samochodów mniej. To najlepszy argument za tym, że takie działania są jak najbardziej potrzebne. Liczymy, że w tym roku wynik będzie jeszcze lepszy.

Pożycz rower

Warszawa jak co roku uruchomi sieć bezpłatnych wypożyczalni rowerów. Na warszawiaków będzie czekać 230 jednośladów. Będzie je można wypożyczyć na podstawie dowodu osobistego w trzech punktach czynnych od godz. 7.00 do godz. 18.00: na krańcach Krakowskiego Przedmieścia – przy kościele św. Anny i pod pomnikiem Kopernika oraz na Placu na Rozdrożu, a także w 11 innych punktach na terenie miasta (czynnych od godz. 9.00 do godz. 18.00):

    AirBike.pl Stegny, ul. Mangalia 4 – 25 szt.
    AirBike.pl Ursynów, al. KEN 49 – 25 szt.
    BikeCity Warsaw ul. Nowogrodzkiej 10/1 – 25 szt.
    WygodnyRower.pl ul. Stawki 19 – 15 szt.
    Dynamo Cafe ul. Smolna 16 (centrum) – 4 szt.
    Ethno Cafe ul. Kredytowa 1 (centrum) – 4 szt.
    Cafe 6/12 ul. Żurawia 6/12 (centrum) – 2 szt.
    Uwolnić Matkę ul. Dąbrowiecka 8D (Saska Kępa) – 2 szt.
    Cafe Borgia ul. Francuska 50 (Saska Kępa) – 2 szt.
    Cafe Le Journal ul. Świderska 113 (Tarchomin) – 2 szt
    Restaurcja Dalmacja ul. Wąwozowa 8 (Kabaty) – 4 szt.

Dzień bez Samochodu to element Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu obchodzonego od 2002 roku. Co roku, przy okazji obchodów ETZT, jego organizatorzy, organizacje pozarządowe oraz media, przypominają o szkodliwym wpływie spalin samochodowych na zdrowie i życie człowieka, promują proekologiczne rozwiązania w transporcie, alternatywne paliwa i komunikację zbiorową.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię