Pod koniec stycznia tego roku Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu dwie monety przedstawiające borsuka. Narodowy Bank Polski od 1993 roku emituje serię monet ?Zwierzęta świata?. Jej celem jest zaprezentowanie gatunków zwierząt zagrożonych. Monety z cyklu ?Zwierzęta świata? należą do najbardziej popularnych i poszukiwanych przez kolekcjonerów

Wyemitowany przez NBP bilon z borsukiem to jedna z pierwszych na świecie prób pokazania tego zwierza jako bohatera monety. Wykonano monetę dwuzłotową stemplem zwykłym w stopie Nordic Gold i dwudziestozłotową, bitą stemplem lustrzanym w srebrze.

Dla kolekcjonerów przygotowano łącznie 80 tysięcy sztuk srebrnych 20-złotówek. Natomiast 1,5 miliona monet okolicznościowych ze stopu Nordic Gold o nominale 2 zł, które będzie można kupić po cenie nominalnej w kasach Oddziałów Okręgowych NBP.

Wszystkie monety i banknoty emitowane przez NBP są prawnym środkiem płatniczym w Polsce, co oznacza, że wszystkie punkty sprzedaży detalicznej i usługowe są zobowiązane je akceptować.

Borsuk (Meles meles) – dawniej nazywany także jaźwcem, jest największym w Polsce przedstawicielem rodziny łasicowatych. Największymi zagrożeniami dla borsuka są kolizje z pojazdami, odstrzał, kłusownictwo, niszczenie nor i zmiany środowiskowe.

Ciekawostki :

    * Borsuk żyje od 10 do nawet 15 lat.
    * Jego futro jest cenne – długie włosy z jego ogona służą do wyrobu doskonałych pędzli.
    * Czasami borsuki zamieszkują jamę wspólnie z królikami, a częściej z lisami.
    * Ogon borsuka w gwarze łowieckiej nazywamy kitą, podobnie jak u lisa.
    * Borsuk ma na ogół łagodne usposobienie, ale jeśli jest ranny, potrafi zaatakować nawet człowieka.
    * Borsuk żywi się myszami oraz owadami i ich larwami.

Źródło: nbp.pl

 

Fot. NBP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię