Rozpoczyna się sezon grzewczy, a wraz z nim powraca problem zanieczyszczeń powietrza, spowodowany niewłaściwym sposobem ogrzewania. Jest to zatem dobry moment na to by przypomnieć mieszkańcom, jakie zagrożenia wiążą się z tzw. niską emisją. 

Ochrona powietrza była głównym tematem gry miejskiej, zorganizowanej przez Miasto Pruszków w ubiegłą niedzielę (29 września br.). Zgrupowani w siedem drużyn mieszkańcy, przechadzając się po wyznaczonym terenie, mieli do rozwiązania wiele zadań dotyczących niskiej emisji. Wśród nich było wskazanie rośliny najlepiej oczyszczające powietrze, rozwiązanie quizu na temat powietrza, sprawdzenie za pomocą aplikacji aktualnego stanu jakości powietrza, a także wskazanie  czynników, które pomagają w dbaniu o czystość powietrza. – Zadania zostały tak dobrane, by nie tylko sprawdzić wiedzę uczestników w zakresie niskiej emisji, ale by dowiedzieli się oni czegoś nowego. Poziom ich skomplikowania także był różny, gdyż w grze brały udział również całe rodziny – podkreśliła Małgorzata Sawicka, koordynator projektów edukacyjnych w firmie ABRYS. 

Każdy uczestnik gry otrzymał od Urzędu Miasta Pruszków pakiet materiałów edukacyjnych związanych z ochroną powietrza, w tym komik i bajkę o przygodach żbika Pruszka, bohatera kampanii edukacyjnej, realizowanej przez Miasto. Spośród wszystkich uczestników wybrano też dziesięć osób, którym wręczono gadżety sportowe oraz jedną – która otrzymała rower. 

Oprócz gry miejskiej, Miasto Pruszków dla mieszkańców przygotowało także zabawę „Wkoło niskiej emisji”, w której mieszkańcy mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat niskiej emisji, a także warsztaty kreatywne. Na stoisku można było zrobić swój własny „las w słoiku”, a także recyklingową biżuterię. Dużym zainteresowaniem (szczególnie chłopców) cieszyły się warsztaty „Kilowaty zabawy”, w których za pomocą kilku elementów można było sprawdzić działanie paneli fotowoltaicznych czy własnoręcznie wyprodukować energię. 

Wydarzenie realizował Dział Edukacji Ekologicznej ABRYS. 

Wydarzenie, zorganizowane przez Miasto Pruszków, było elementem kampanii informacyjno-edukacyjnej w zakresie ochrony powietrza – PRUSZKÓW WALCZY O CZYSTE POWIETRZE?, współfinansowanej przy pomocy środków z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach ?Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza MAZOWSZE 2019?. 

GALERIA

Fot. Archiwum ABRYS

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię