Uczniom z konstancińskich szkół opłacał się trud włożony w konkurs ?Nowy dom dla dzikich zwierząt? zorganizowany w ramach Programu Edukacji Ekologicznej ?Czyste Środowisko- pokochaj komfort!?.

Zadanie konkursowe polegało na skonstruowaniu użytecznej budki lęgowej dla ptaków, a nagrodą dla zwycięzców była…międzyszkolna, dwudniowa wycieczka do Narwiańskiego Parku Narodowego. W wyprawie wzięło udział łącznie 12- stu uczniów z Zespołu szkół nr 1 i Zespołu Szkół nr 3 z Konstancina- Jeziorny.

Nie sposób znaleźć lepszej nagrody dla młodych ludzi interesujących się ptakami. Narwiański Park Narodowy obejmuje swoim zasięgiem fragment Narwii,  w którym rzeka zachowała jeszcze swój naturalny charakter i płynie wieloma korytami. Stwarza to fantastyczne warunki dla gniazdowania olbrzymiej liczby gatunków ptaków oraz stanowi dogodny postój w trakcie przelotów wielu gatunków wędrownych.

Z relacji uczestników: Naszą przygodę rozpoczęliśmy od przepłynięcia na wyspę, gdzie p. Mikołaj Prószyński- pracownik Narwiańskiego Parku Narodowego opowiedział nam o specyfice i zagrożeniach Parku, rzece Narwi oraz wystepującej na tym terenie faunie. Następnie uczestniczyliśmy w „wodnych warsztatach” bardzo ciekawie poprowadzonych przez p. Marzenę Bielonko- pracownika Narwiańskiego Parku Narodowego. Próbowaliśmy określić jakość wody rzeki Narwi na podstawie jej fizycznych, chemicznych i biologicznych właściwości. Do dyspozycji mieliśmy różnego typu sprzęty pomiarowe, mini-laboratorium chemiczne z wieloma odczynnikami oraz…kalosze. Wielu wrażeń dostarczył nam połów bezkręgowców wodnych służących za wskaźnik w ocenie jakości wody pod względem biologicznym.


Później udaliśmy się na wyprawę „Kładką przez bagna”, która umozliwiła nam przejście nad wieloma korytami rzeki, podmokłymi trzcinowiskami i turzycowiskami. Wyposażeni w lornetki, cały czas obserwowaliśmy ptaki. Udało nam się wypatrzeć: błotniaki stawowe, rycyki, czajki, łabędzie, rybitwy, czaple, żurawie, dziwonie i wiele innych. Wycieczka była również bogata w ciekawostki botaniczne. Widzieliśmy m.in. grzybienie białe, grążele żółte, osokę aloesowatą, knieć błotną, skrzyp bagienny oraz kwitnącą czermień błotną.


Wieczorem bardzo wesoło spędziliśmy czas na ognisku z kiełbaskami. Nastepnego dnia czekało nas niemało przygód. Wiedząc o tym, że nie można dobrze poznać rzeki nie mogąc odkryć jej od środka, z samego rana udaliśmy się na wyprawę kajakową. Krajobraz widziany z poziomu pływającego po wodzie łabędzia był naprawdę przepiękny i magiczny. Na pewno dla wszystkich nas była to niezapomniana, a dla niektórych dodatkowo mokra wyprawa.


Zmęczeni, zmoknięci ale i zadowoleni z naszego wyczynu chętnie obejrzeliśmy slajdowisko i wysłuchaliśmy prelekcji w siedzibie Parku w Kurowie. Wykład jeszcze bardziej ukazał nam piękno tutejszej przyrody. Byliśmy przekonani, że jesteśmy w miejscu naprawdę wyjątkowym. Na deser mogliśmy podziwiać przestrzeń rozlewisk i trzcinowisk z wieży widokowej parkowego dworku, oraz przespacerować się ścieżką dydaktyczną wzdłuż jednego z narwiańskich koryt. Było warto, ponieważ udało nam się wypatrzyć czaplę białą oraz przyjrzeć się z bliska jednemu z wielu tam występujących żeremii bobrowych.


Po zasłużonym obiedzie i podwieczorku czekał nas ostatni punkt programu wycieczki. Spacer szlakiem Narwiańskiego Parku Narodowego poprowadził nas aleją bardzo starych, pięknych wierzb głowiastych, przez tajemniczy las bagienny-  ols, aż do „zerwanego mostu”- punktu widokowego. Wycieczka bardzo się udała, a my długo jeszcze będziemy wspominać wyjątkowy zarówno pod względem przyrodniczym i kulturowym Narwiański Park Narodowy. Dziękujemy firmie Metsa Tissue, która była sponsorem naszej wyprawy oraz pracownikom Narwiańskiego Parku Narodowego za ciepłe przyjęcie i wspaniałą atmosferę podczas zajęć terenowych.

Program koordynuje Fundacja Nasza Ziemia. Dodatkowych informacji o Programie udziela: Justyna Niewolewska, Fundacja Nasza Ziemia; [email protected]; tel. 022 622 81 18.

Źródło: www.naszaziemia.pl

Uczestnicy swoją przygodę rozpoczęli od przepłynięcia na wyspę. / Fot. Fundacja Nasza Ziemia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię