Jak wyglądają nasze zajęcia? Bierzemy grupę dzieci, wychodzimy do najbliższego terenu zielonego i szukamy ptaków. Oglądamy, oznaczamy, rozmawiamy sobie o nich. Pierwsze nasze wrażenia nie są złe ? dzieci często znają podstawowe ptaki, i sroka czy wrona, a czasami także kawka nie są im obce – opowiadają koordynatorzy warszawskiego projektu edukacyjnego „Ptaki mojej okolicy”.

Praktycznie zawsze, gdy tylko wychylimy się z okna domu czy pracy, autobusu czy samochodu widzimy jakieś ptaki. Niestety, nawet te najpospolitsze, często są prawie nieznane mieszkańcom Warszawy. Każdy większy czarny ptak uzyskuje miano kruka lub wrony, zaś mniejszy – jest wróbelkiem (gdy jest szarobury) lub sikorką (gdy jest kolorowy). Postanowiliśmy temu… nie, "zaradzić" byłoby zbyt mocnym słowem. Ale z pewnością postanowiliśmy zrobić coś, aby było troszeczkę lepiej. Zaczęliśmy od dzieci – opowiadają przedstawiciele "Towarzystwa Przyrodniczego Bocian".

Najpierw powstała ulotka, przedstawiająca 18 najczęściej spotykanych gatunków ptaków w Warszawie. Na jednej jej stronie są ptaki, zaś na drugiej – miejsca, w których zakładają gniazda. Następnie nadszedł czas na promocję w warszwaskich szkołach i przedszkolach, które mogą się zgłaszać do udziału w projekcie. Zajęcia potrwają do połowy października. W sprawie zapisu organizatorzy proszą o kontakt:
– do 5 września 2011 r. – Marek Kowalski, 607 070 028
– po 5 września 2011 r. – Aleksandra Wierzbicka, 694 819 990.

Projekt jest realizowany dzięki dotacji Biura Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy.

Na początku powstała ulotka pokazująca 18 gatunków ptaków. / Fot. bocian.org.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię