Do końca października Puszcza Białowieska gości pod Wawelem. Przed Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (CORT), ul. Powiśle 11, można oglądać plenerową wystawę ?ARBORES VITAE ? Ostatnia taka puszcza? zorganizowaną przez Fundację Europejskie Centrum Ziemi. ARBORES VITAE to 100 wielkoformatowych zdjęć Puszczy Białowieskiej autorstwa Jana Walencika, cenionego na świecie polskiego dokumentalisty i fotografa przyrody.

Ekspozycja ma na celu zwrócenie uwagi na wyjątkowość Puszczy Białowieskiej, ostatniego na świecie pierwotnego lasu nizinnego strefy umiarkowanej. Jest hołdem dla wyjątkowego piękna Puszczy, a zarazem apelem o jej ratowanie. Oświetlona wieczorem u stóp Wawelu wystawa wygląda magicznie! Odbywa się dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Ekspozycja będzie czynna do końca stycznia 2012 r. Jej jesienna odsłona ma charakter plenerowy, a zimowa zostanie zaaranżowana w Galerii Krakowskiej i potrwa od 14 listopada 2011 r. do 31 stycznia 2012. Edycja krakowska odbywa się po patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska – Głównego Konserwatora Przyrody, Marszałka Województwa Małopolskiego, Prezydenta Miasta Krakowa oraz Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.  

ARBORES VITAE (Drzewa życia) to oprócz wrażeń wizualnych i estetycznych także szeroko zakrojony program edukacyjny. Fotografie uzupełniają plansze informacyjne o Puszczy i innych lasach pierwotnych, a także o znaczeniu drzew dla ekosystemu i człowieka. Informacje przygotowali wybitni znawcy Puszczy Białowieskiej: prof. Andrzej Strumiłło, prof. dr hab. Tomasz Wesołowski, prof. dr hab. Janusz Hereźniak,  prof. dr hab. Zbigniew Mirek, dr hab. Grażyna Łaska, dr Andrzej Janusz Korbel i mgr Marta Maziarz. Częścią wystawy jest także wielkoformatowa mapa podłogowa obrazująca dziedzictwo naturalne Polski, z zaznaczeniem obszarów włączonych do Europejskiej Sieci Ekologicznej programu NATURA 2000.

Młodzież oraz wszyscy zainteresowani mogą odkrywać tajemnice Puszczy podczas specjalnie dla nich przygotowanych zajęć, które w ciekawy i angażujący sposób uczą o bogactwie przyrody Puszczy.

Fundacja organizuje również ogólnopolski internetowy konkurs wiedzy przyrodniczej (www.konkurs.arboresvitae.eu), który zachęci młodych ludzi do kreatywnego poszukiwania odpowiedzi na pytania o znaczenie drzew, leśnych ekosystemów i bioróżnorodności, a także o sposoby ich zachowania dla przyszłych pokoleń.
W pawilonie multimedialnym wystawy (CORT) codziennie od rana do wieczora wyświetlany jest film poświęcony Puszczy Białowieskiej „Ostatnia puszcza” Bożeny i Jana Walencików, a w każdą sobotę i niedzielę o godz. 19.00 w ramach kina ARBORES VITAE odbywają się pokazy specjalne filmów Jana i Bożeny Walencików, m.in. ich najnowszego serialu telewizyjnego „Saga prastarej Puszczy”, który kręcili przez dziesięć lat. Forma fabularyzowanego serialu to zupełnie nowy sposób przedstawiania dzikiej przyrody i opowiadania o niej z perspektywy nie gościa, lecz mieszkańca, m.in. wilka, nornicy, żuka czy dzika.

Wydarzeniem towarzyszącym wystawie będzie planowana na koniec października międzynarodowa konferencja naukowa organizowana we współpracy z krakowskimi uczelniami. Studenci wraz z najwybitniejszymi polskimi i zagranicznymi badaczami lasów, zarówno rodzimych, jak i znajdujących się w odległych częściach globu, będą próbowali odpowiedzieć na pytanie: Do czego są nam potrzebne lasy pierwotne?

Wystawa miała już swoje dwie edycje w Łodzi i w Białymstoku, gdzie spotkała się z entuzjastycznym odbiorem publiczności:
Niesamowita, wspaniała wystawa. Piękny, wzruszający film, który pobudził nas do refleksji na temat życia w dzikiej, pełnej ciekawych zjawisk puszczy. Świetny komentarz, doborowa obsada, a za scenariusz producenci powinni otrzymać Oscara! PS W przyszłości zaproszę w to miejsce swoje wnuki =) (autor niepodpisany)

Wyjątkowość Puszczy Białowieskiej – miejsca, któremu UNESCO nadało status Światowego Rezerwatu Biosfery, a także jedynego polskiego obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – nakłada na nas obowiązek ochrony i skłania do popularyzacji i upowszechniania jego znaczenia. (Sławomir Ratajski, sekretarz generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO)
Jestem drzewem, jestem grzybem, jestem mchem, jestem żubrem, jestem sową, jestem żabą, jestem hubą, jestem paprocią, jestem jeleniem, jestem rysiem, jestem wydrą, jestem borsukiem, jestem wilkiem, jestem czarnym bocianem, jestem nornicą, jestem chrząszczem, jestem mrówką… dębem, świerkiem, olchą, starą kłodą, wodą w strumieniu, jestem człowiekiem odpowiedzialnym za to wszystko, co tu widzę, i jeszcze człowiekiem, co Puszczę tworzy… (prof. Krzysztof E. Skóra)

Puszcza Białowieska rozpościera się po obu stronach granicy polsko-białoruskiej, stanowiąc transgraniczny obszar o łącznej powierzchni 150 582 ha. Białowieża nieodparcie – i słusznie – kojarzy się z żubrem, największym zwierzęciem Starego Kontynentu. Król Puszczy dzieli swój prastary dom ze wspaniałymi drapieżnikami: wilkami, kunami, rysiami. Polska część (41% całej Puszczy) kompleksu leśnego stanowi schronienie dla ponad 14 000 gatunków zwierząt i roślin – w tym 990 gatunków roślin naczyniowych, 200 gatunków mchów, 400 gatunków porostów, co najmniej 3000 gatunków grzybów, ponad 9280 gatunków owadów, w tym 1600 gatunków motyli, oraz 178 gatunków ptaków lęgowych i 58 gatunków ssaków – co jest niespotykane w skali świata.      

Zwiedzającym wystawę „ARBORES VITAE – Ostatnia taka puszcza” organizatorzy pragną uświadomić szczególnie to, że dla zachowania unikatowego bogactwa przyrodniczego Puszczy konieczne jest dążenie do rozszerzenia granic parku narodowego i stworzenia tzw. zielonych korytarzy umożliwiających przemieszczanie się zwierząt należących do zagrożonych gatunków. Zwłaszcza w tym roku, 2011, który został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Lasów, zagrożonym skarbom europejskiej dzikiej przyrody należy się szczególna ochrona.
   
Sylvie i Krzysztof Derdaccy – filmowcy, kuratorzy i organizatorzy wystawy – znani są w Krakowie z sukcesu, jakim była wystawa „ZIEMIA Z NIEBA. Portret planety u progu XXI wieku. Yann Arthus-Bertrand Fotografia” zrealizowana na Plantach w 2003 r., którą obejrzało ok. 400 tys. widzów, a w całej Polsce – ponad 2 mln. W roku 2008 założyli Fundację Europejskie Centrum Ziemi. Celem Fundacji jest propagowanie wiedzy o aktualnym stanie naszej planety, promocja idei zrównoważonego rozwoju i otwartości kulturowej, a przez to podnoszenie świadomości proekologicznej i obywatelskiej w Polsce i innych krajach europejskich.

Organizowane przez Fundację interdyscyplinarne wydarzenia artystyczno-edukacyjne zgromadziły w całym kraju ponad 2,5 mln widzów. Bezpłatnie dostępne przedsięwzięcia łączące fotografię wielkoformatową, kino, internet, koncerty muzyczne i edukację koncentrują się wokół trzech głównych tematów: sztuki, ekologii i duchowości. Dotychczasowe projekty to:
• „ZIEMIA Z NIEBA. Portret planety u progu XXI wieku” – plenerowa wystawa 123 wielkoformatowych zdjęć Yanna Arthus-Bertranda wraz z ogólnopolskim programem edukacyjnym (6 edycji);
• „PLANETA OCEAN – Odkrywając świat morskiej bioróżnorodności” – plenerowa wystawa 100 wielkoformatowych zdjęć autorstwa Laurenta Ballesty i Pierre’a Descampa wraz z kinem letnim i ogólnopolskim programem edukacyjnym;
• „ARBORES VITAE – Ostatnia taka puszcza. Jan Walencik film i fotografia” – edycja w Łodzi i Białymstoku

Więcej informacji na stronach:
www.centrumziemi.eu
www.arboresvitae.eu          
www.konkurs.arboresvitae.eu

 

AV Kraków – Aneta Mudyna 2011 2 – Wystawa ARBORES VITAE – dzień

Krzysztof Derdacki – Fundacja ECZ 2011 noc 2 – Wystawa ARBORES VITAE – noc

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię