Można o nim mówić wiele ? dla jednych to kolejne hasło nawiązujące do ekologii, które traktują z przymrużeniem oka, dla innych to styl życia, a dla niektórych to odpady, które należy posegregować. Mowa o recyklingu.

Niezależnie od tego definicji to jednego możemy być pewni, że „Recykling” to także czasopismo wydawane od 10 lat, które z okazji swojego jubileuszu ogłosiło konkurs fotograficzny „Recykling w obiektywie”. Z końcem września br. dobiegł on końca i nadszedł najwyższy czas na podsumowanie recyklingu widzianego oczami uczestników konkursu.

Konkurs nie byle jaki, bo przecież jego celem było przybliżenie idei recyklingu każdemu, kto chociaż trochę interesuje się ekologią. Z ideą wspierania recyklingu jako jednej z form ochrony środowiska wyszedł nie tylko organizator konkursu, ale także sponsor generalny – organizacja Rekopol. Fotografowie amatorzy mieli okazję do zgłaszania swoich prac w trzech kategoriach: „Recykling jako odpad”, „Recykling jako styl życia” oraz „Recykling z przymrużeniem oka”. Ponadto Rekarton stworzył specjalną kategorię „Kartoniki”, w której oceniane były wyłącznie zdjęcia przedstawiające wykorzystane ponownie kartoników po napojach. Warto też wspomnieć, że w ostatniej chwili do konkursu dołączył kolejny sponsor –sklep internetowy BoxForFox – który wg własnego uznania wśród powyższych kategorii wskazał trzy najlepsze prace oraz wyróżnił najlepsze zdjęcie. W konkursie na zwycięzców czekały ciekawe nagrody: drukarki HP Photosmart Ink Advantage, ufundowane przez Hewlett Packard, nagrody niespodzianki, którymi okazały się rowery i namiot ufundowane przez Rekarton, możliwość opublikowania zdjęcia na okładce miesięcznika „Recykling” oraz lampy typu MatchBox ufundowane przez sklep internetowy BoxForFox.

Na prace czekano od połowy maja do końca września 2011 r. W tym czasie do redakcji trafiło niemal 200 zdjęć, które jasno pokazywały, że recykling posiada wiele „twarzy”. Wybór najlepszych fotografii nie należał do łatwych. Każdy z partnerów konkursu miał za zadanie wytypowanie ze wszystkich nadesłanych zdjęć minimum sześciu. W sumie bezpośredniej ocenie jury – w składzie Marek Degórski, fotograf, Władysław Janikowski, dyrektor programu Rekarton oraz Katarzyna Błachowicz i Katarzyna Gorwa z redakcji miesięcznika „Recykling” – podlegało 45 fotografii. Obrady trwały długo, a dyskusje często przeradzały się w konfrontacje ciekawych form interpretacji recyklingu, które prowadziły do odkrywania nowych spojrzeń na dane zdjęcie. Koniec końców po podliczeniu punktów (przyznawanych za oryginalność zdjęcia, zgodność z tematem i ogólne wrażenie) udało się wytypować trzy najlepsze zdjęcia z każdej kategorii oraz najlepsze zdjęcie konkursu. Ponadto dodatkowo wyróżnionych zostało osiem zdjęć. Wszystkie zaprezentowane zostaną na wystawie fotograficznej podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO 2011, przy organizowanym przez redakcję „Recyklingu” Forum Recyklingu. Sponsorem wystawy zdjęć jest firma Tetra Pak, wydruk fotografii zawdzięczamy firmie HP . Zanim przedstawimy dwanaście najlepszych – zdaniem jury – zdjęć, nadesłanych do konkursu, z przyjemnością informujemy, że najlepszym zdjęciem konkursu została fotografia o nazwie „Deweloper”(fot 9), fotografia ta została opisana w kategorii „Z przymrużeniem oka”. Zapraszamy do zapoznania się z  przewodnikiem po wyżej wymienionej wystawie. 

Recykling jako odpad

Pierwsze miejsce zajęła Aneta Mróz za pracę pt. „Perkusja” (fot. 1). Zdjęcie to przedstawia nietypową instalację, pokazującą jak można wykorzystać zużyte puszki. Sama autorka zdjęcie opisuje następująco Pomysł na perkusję pojawił się na studiach. Wykonywaliśmy wtedy element dekoracyjny we wnętrzu zrobionym z materiałów odpadowych. Perkusja jest zbudowana z puszek aluminiowych po produktach spożywczych, a otwór u góry został przysłonięty materiałem wyciętym ze starych skoroszytów w kolorze żółtym, czerwonym i niebieskim. Puszki są w różnych rozmiarach, połączonych ze sobą na gwint, w każdej z nich znajduje się biała dioda, która zasilana jest baterią. W każdej z puszek wywiercone są otwory, które układają się w jeden wzór powtarzany na wszystkich puszkach. Zdjęcie zostało wykonane aparatem Sony A200, wartość przysłony f/14, czas ekspozycji 8 s.

Jury jednoznacznie oceniło zdjęcie bardzo dobrze, zarówno pod kątem fotograficznym: Zdjęcie bardzo dobre technicznie, dobrze wykorzystana technika oświetleniowa i – co najważniejsze – pokazanie, że z odpadu można zrobić ciekawą instalację (M. Degórski), jak i za oryginalność i zgodność z tematem Bardzo podoba mi się oryginalność tego zdjęcia, które jest najbardziej zgodne z tematem (W. Janikowski) oraz ogólne wrażenie Zdjęcie jest bardzo ciekawe, wysoko też oceniam to, że samą instalację można wykorzystać w różnych miejscach, np. wystawach targowych, pubach czy restauracjach (K. Błachowicz).

W tej kategorii„Recykling jako odpad” wyróżniono cztery prace. Jedną z nich jest zdjęcie „Green” Beaty Janasik (fot. 2). Jury szczególnie doceniło ciekawy kadr oraz fakt, że autorka dobrze uchwyciła zastany element. Pokazuje ono także ciekawy pomysł na wykorzystanie zużytych butelek. Od autora: Zdjęcie wykonane w Greenwich, w restauracji. Platforma z butelkami zwisała z sufitu. Świetny pomysł na dekorację o ciekawym, nowoczesnym design przy wykorzystaniu prostych materiałów.

Kolejne wyróżnienie w kategorii „Recykling jako odpad” przyznano zdjęciu przedstawiającemu oponę od zdemontowanego samochodu ciężarowego. Autor zdjęcia szaremu widokowi, który sam w sobie nie robi wrażenia, dodał niezwykłego kolorytu. Poprzez użycie techniki camera-obscura wydobył z odpadu „życie”, które doceniło jury. Od autora: Zdjęcie przedstawia bezlitosny proceder pozostawiania bezpańskich zużytych samochodów na pastwę losu, a raczej ludzi, którzy w poszukiwaniu zarobku potrafią rozebrać wszystko, nawet tak potężny samochód ciężarowy – i to zupełnie bez zapłaty. Zdjęcie zostało wykonane techniką camera-obscura (popularny pinhol lub otworek), klisza to stara konica z 1985 r., negatyw wywołany w procesie c-41, skan negatywu epson 4490.

Zdjęcie „Zmiana” Stanisława Pytla (fot. 4) zostało wyróżnione w kategorii „Recykling jako odpad”. Autor w niezwykle ciekawy pokazuje sposób przetworzenia odpadu w produkt, a właściwie produktu w odpad i dopiero odpadu w produkt. Otrzymał wyróżnienie za bezpośrednie ujęcie recyklingu i za bardzo dobre wykonanie techniczne zdjęcia.

Od autora: Zdjęcie pokazuje, jak można wykorzystać ponownie taki surowiec jak szkło.

Recykling jako styl życia

Czym jest styl życia? Czy to zbiór określonych zachowań? A może podążanie za modą? Okazuje się, że nie jest to łatwe określenie, w szczególności kiedy należy je sprecyzować w odniesieniu do recyklingu. Jury jednak i z tym problemem sobie poradziło – wybór nie był łatwy, ale ostatecznie najbardziej zostało docenione zdjęcie, które przedstawia, jak dosłownie można rozumieć hasło „recykling jako styl życia”. Zdjęcie Waldemara Szoły „Statek widmo” (fot. 5) nie zostało przypisane do żadnej z kategorii, dlatego – zgodnie z regulaminem – zrobiło to jury: Zdjęcie uważam za dobre, w szczególności jeśli przyjęlibyśmy je do kategorii „Styl życia”, bowiem  idealnie wpasowuje się w nią wykorzystanie starego statku do zamieszkania (K. Gorwa). Pomimo kilku niedociągnięć od strony technicznej Zdjęcie nie jest najlepiej doświetlone” – M. Degórski) zdjęcie wydaje się być sugestywne, swą treścią przemawiające do odbiorcy „Zakładam, że statek jest zamieszkany, dlatego od razu można je przypisać do kategorii „Styl życia”. Ponadto robi na mnie ogólne dobre wrażenie (W. Janikowski).

Od autora: „Zdjęcie powstało pod wpływem chwili. Wybieraliśmy się z rodziną na długi spacer, gdy nagle, spośród gęstwiny krzewów, wyłonił się ten oto widok. Od razu przyszło mi na myśl, że różne, wydawałoby się już nikomu niepotrzebne przedmioty mogą żyć swoim życiem; że pomysłowość ludzka jest bez granic. Stary wrak, antena, kawałek brezentu służący za ochronę przed wiatrem, fragment piorunochronu, do którego ktoś pomysłowy przywiązał sznur z klamerkami i tam zamieszkał – wszystko to sprawiło, że nie mogłem przejść obojętnie obok tego obrazu. Przecież to cudowny pomnik XXI wieku, propagujący ideę recyklingu i do tego wszystkiego błękit spokojnego nieba w tle. Dlatego wysłałem zdjęcie na ten konkurs, bo ten „Statek widmo” nadal tam stoi”.

Zdjęcie Marty Kondratowskiej „Latawiec” (fot. 6) zasługuje na wyróżnienie ze względu na ciekawą propozycję przedstawienia recyklingu i pokazanie, jak można posłużyć się prostymi przedmiotami do stworzenia zabawki i dzięki nim cieszyć się chwilą.

Od autora: Zdjęcie przedstawia, jak temat recyklingu może stać się pretekstem do kreatywnego działania i życia w każdej chwili. Jednocześnie pokazuje radość z tworzenia nowych rzeczy z rzeczy już zużytych lub nawet śmieci, tak właśnie, moim zdaniem, wygląda zabawa z recyklingiem.

Kolejnym wyróżnieniem uhonorowano zdjęcie „Recykler” Włodzimierza Staszczyka (fot. 7) – za dobrze wykonane zdjęcie i bardzo ciekawe ujęcie, wychwycenie momentu zbierania odpadów. Fotografia kieruje odbiorcę na bardzo ważny etap przetwarzania odpadu – „zbiórkę”. Od autora: Wiele osób utrzymuje się ze zbierania odpadów. W ten sposób, wykonując dobrą robotę, przyczyniają się do zwiększenia ilości przetworzonych odpadów.

Polski system gospodarki odpadami to także tysiące osób zbierające odpady w celu ich sprzedaży i pomimo, że ich celem nie jest sam recykling, a jedynie zysk, to należy docenić ich wkład pracy w ten system. Dlatego jury postanowiło wyróżnić zdjęcie „Skarbona” Adama Korzeniowskiego (fot. 8), które w sposób bezpośredni, ale też w lekkiej formie przedstawia pracę jednej z osób zajmujących się zbieraniem odpadów. Od autora: „Porządki czy zajęcie zarobkowe? Skuteczna i opłacalna forma recyklingu w polskim wydaniu”.

Recykling z przymrużeniem oka

Kategoria „Z przymrużeniem oka” była najczęściej wybierana przez uczestników konkursu. Tym trudniejszy wybór. Jednakże udało się – jury, trzymając się reguły tej kategorii, że zdjęcie przede wszystkim powinno wzbudzać uśmiech na twarzy, postanowiło przyznać pierwsze miejsce zdjęciu, które w zabawny sposób przedstawia wykorzystanie starego, wydawałoby się – nikomu niepotrzebnego – przedmiotu, jakim jest odkurzacz. I miejsce w tej kategorii zdobył „Deweloper” Piotra Dziełakowskiego (fot. 9). Co do tego zdjęcia nie było żadnych wątpliwości ani pod kątem tematycznym (Zdjęcie mnie rozśmieszyło dlatego uważam, że bardzo dobrze odnajduje się w kategorii <Z przymrużeniem oka> – W. Janikowski), ani oryginalności (Jak się okazało, nie tylko ludzie mogą wykorzystywać zużyte przedmioty, zdjęcie to pokazuje, że recykling jest dla wszystkich” – K. Błachowicz), ani ogólnego wrażenia (W kadr wpisane są też inne przedmioty związane z zużytym sprzętem elektrycznym, dlatego całość tworzy dobrą kompozycję” – M. Degórski).

Od autora: Zdjęcie jest instruktażem dla deweloperów w kwestii możliwości drzemiących w idei recyklingu i zarazem pomysłem na poprawę sytuacji mieszkaniowej w państwie.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała fotografia „Gejsza” Ciekawy sposób interpretacji recyklingu jako jednego z elementów całej gospodarki odpadami pokazał Zbigniew Zalewski autor zdjęcia „Gejsza” (fot. 10). Pomimo wielu skojarzeń, zdjęcie wyróżnia jeden element – kolorową oponę, którą można przypisać do kolorowego recyklingu w gospodarce odpadami. Dzięki takim skojarzeniom jury uznało, że praca ta zasługuje na wyróżnienie.

Od autora: „Wesoła gejsza”
To, czego człowiek nie przetworzy, może przetworzyć wielbłąd. Ukazuje to zdjęcie „Wielbłądy” Piotra Wróblewskiego (fot. 11). Chociaż trudno tutaj mówić o ponownym wykorzystaniu papieru, jednakże jest to swoistą formą zagospodarowania makulatury. Zabawna jest sytuacja, gdy zwierzęta pomagają w porządkowaniu odpadów. Zdjęcie otrzymało wyróżnienie za lekką formę podejścia do tematu. Od autora: „Zdjęcia wykonano w Egipcie, gdzie wszystko jest przygotowane pod turystów – piękne hotele i luksus dla odwiedzających… Wystarczy jednak oddalić się od hotelu i miejsc turystycznych, a można napotkać taki właśnie obraz – karton jest przecież całkiem smaczny….

Któż z nas nie robił lub nie uczestniczył w remoncie? Czy z tego, co pozostanie można stworzyć coś naprawdę dobrego? Okazuje się, że tak wystarczy trochę pomysłu i dobry kadr, aby powstało ciekawe zdjęcie, w kolorowy sposób przedstawiające nastrój odpadu, który przecież można ponownie wykorzystać. Za dobre technicznie zdjęcie i ciekawy pomysł jury przyznało wyróżnienie zdjęciu „Smutny Pędzel” Emila Stankiewicza (fot. 12). Od autora: Zdjęcie "Smutny Pędzel" ukazuje, że po każdym remoncie milion śmieci trafia do kosza, a przecież rzeczy takie jak pędzel nie zużywają się podczas jednego malowania ściany i mogą być użyte jeszcze co najmniej raz.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w Konkursie. Należą Wam się ogromne wyróżnienia i słowa uznania. Udowodniliście, że recykling ma wiele postaci, a Wasze pomysły na zdjęcia są dla nas inspiracją przy pisaniu kolejnych artykułów, które przez co najmniej kolejne dziesięć lat będą informowały Was o najważniejszych kwestiach związanych z recyklingiem w Polsce i na świecie.

Opracował: Paweł Rosiak

Lista zwycięzców
Kategoria „Recykling jako odpad”
I miejsce – Aneta Mróz za zdjęcie „Perkusja” – nagroda: drukarka HP Photosmart Ink Advantage (fot. 1)
Wyróżnienie – Beata Janasik za zdjęcie „Green” (fot. 2)
Wyróżnienie – Krzysztof Frychel za zdjęcie „Opona Star” (fot. 3)
Wyróżnienie – Stanisław Pytel za zdjęcie „Zmiana” (fot. 4)

Kategoria „Recykling jako styl życia”

I miejsce – Waldemar Szoła za zdjęcie „Statek widmo” – nagroda: drukarka HP Photosmart Ink Advantage (fot. 5)
Wyróżnienie – Marta Kondratowska za zdjęcie „Latawiec” (fot. 6)
Wyróżnienie – Włodzimierz Staszczyk za zdjęcie „Recykler” (fot. 7)
Wyróżnienie – Adam Korzeniowski za zdjęcie „Skarbona” (fot. 8)

Kategoria „Recykling z przymrużeniem oka”
I miejsce – Piotr Dziełakowski za zdjęcie „Deweloper” – nagroda: drukarka HP Photosmart Ink Advantage (fot. 9)
Wyróżnienie – Zbigniew Zalewski za zdjęcie „Gejsza” (fot. 10)
Wyróżnienie – Piotr Wróblewski za zdjęcie „Wielbłądy” (fot. 11)
Wyróżnienie – Emil Stankiewicz za zdjęcie „Smutny Pędzel” (fot. 12)

Nagrody przyznane przez Rekarton w kategorii „Kartonik” otrzymują:
1. miejsce – Zofia Kruk za zdjęcie „Krówka” – nagroda: rower miejski (fot. 13)
2. miejsce – Ewa Różnowicz za zdjęcie „AparatX” – nagroda: rower górski (fot. 14)
3. miejsce – Jakub Baranek za zdjęcie „Hallow” – nagroda: namiot (fot. 15)

Nagrody: lampa typu Match Box przyznane przez BoxForFox otrzymują:
Beata Janasik za zdjęcie „Green” (fot. 2)
Marcin Gwizdoń za zdjęcie „Ławka” (fot. 16)
Szymon Pulcyn za zdjęcie „Krzesła” (fot. 17)
Piotr Dziełakowski za zdjęcie „Deweloper” (fot. 9)

Kategoria „Recykling z przymrużeniem oka”: I miejsce – Piotr Dziełakowski za zdjęcie „Deweloper”.

Beata Janasik – „Green”

Szymon Pulcyn – „Krzesła”

Marcin Gwizdoń – „Ławka”.

Kategoria „Recykling jako odpad” – I miejsce – Aneta Mróz za zdjęcie „Perkusja”.

Kategoria „Recykling jako styl życia” – I miejsce – Waldemar Szoła za zdjęcie „Statek widmo”.

Nagrody w kategorii „Kartonik” otrzymują: 2. miejsce – Ewa Różnowicz za zdjęcie „AparatX” – nagroda: rower górski.

W kategorii „Kartonik” 3. miejsce zajął Jakub Baranek za zdjęcie „Hallow”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię