Ośrodek znajduje się w sercu Beskidu Śląskiego. Z okien ośrodka widać największe atrakcje regionu – Czantorię z kolejką linową oraz Równicę. Obojętnie od pory roku każdy turysta znajdzie tutaj coś dla siebie. Wspaniała przyroda beskidzkich lasów, najlepsze stoki narciarskie, trasy rowerowe oraz wiele innych atrakcjiczekają na Was

Regionalny Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej
www.katowice.lasy.gov.pl/rloee_lesnik
[email protected]
Tel. 33 854 25 72 lub 33 854 27 72
Fax 33 854 25 72 lub 33 854 27 72
Ustroń ul. Turystyczna 7, 
45-450 Ustroń

Pracownicy ośrodka posiadają ponad dziesięcioletnie doświadczenie w prowadzeniu zorganizowanych zajęć edukacyjnych. Corocznie w „Leśniku” organizowane są zajęcia edukacyjne dla ok.10 tys. osób. Przeważnie jest to zwiedzanie oryginalnych ekspozycji przyrodniczych, zajęcia na ścieżkach edukacyjnych, warsztaty ekologiczne, wystawy i akcje. 

Ośrodek współpracuje z dziesiątkami szkół i organizacji pozarządowych z całego kraju, dysponuje świetnie wyposażonymi obiektami edukacyjnymi i kadrą przygotowaną do pracy z każdą grupą wiekową. „Leśnik” jest doskonałym miejscem na wypoczynek – jego lokalizacja pozwala na ciekawe spędzenie czasu o każdej porze roku. Ośrodek dysponuje 93 miejscami noclegowymi (w tym: 15 pokoi jednoosobowych, 21 pokoi dwuosobowych, 4 pokoje trzyosobowe, 4 pokoje czteroosobowe z aneksem kuchennym, 2 apartamenty). Wszystkie pokoje są nowocześnie wyposażone, posiadają pełny węzeł sanitarny, TV satelitarną, telefony, radio itd. 

W RLOEE „Leśnik” znajduje się w sumie pięć sal ze stałymi ekspozycjami.
Po salach tych oprowadzają leśnicy, którzy zostali przygotowani do pracy z każdą grupą wiekową – od przedszkola po uniwersytet trzeciego wieku.
Od naszych leśników dowiecie się Państwo wielu ciekawych informacji o regionie, o lesie i pracy w lesie, o leśnych zwierzętach i roślinach. Jeżeli jakieś tematy szczególnie Państwa interesują, możemy także przygotować spotkanie tematyczne. 

W poszczególnych salach wystawowych zobaczycie Państwo:

  • dioramę z jeleniem, dzikiem i głuszcem;
  • hol z gablotami przedstawiającymi dwanaście zespołów leśnych od wysokogórskich do niżowych gdzie przedstawione są profile glebowe oraz zbiorowiska roślinne,
  • salę konferencyjną z gablotami najważniejszych lasotwórczych gatunków drzew niżu (sosna, dąb) i gór (świerk, jodła, buk) oraz owadami żerującymi na poszczególnych gatunkach drzew,  gablotę ukazującą przerób mechaniczny i chemiczny drewna, zapoznacie się Państwo z obiegiem materii w przyrodzie (woda, produkcja i rozkład materii organicznej) oraz ze strukturą lasów polskich i piętrami roślinnymi w górach;
  • hol z dioramą sarny – koziołka, ekspozycją ptaków oraz omówieniem gospodarkki łowieckiej
  • sala z wyrobami z drewna – gdzie przedstawione są sposoby wykorzystania surowca drzewnego; oraz ekspozycją poświęconą drapieżnikom (preparaty ptaków drapieżnych, krukowatych oraz przedstawicieli rodziny łasicowatych i psowatych). 
 
 
 
źródło: http://www.katowice.lasy.gov.pl/web/rloee_lesnik/edukacjaititeratura

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię