Drzewa nie tylko wpływają korzystnie na estetykę krajobrazu miejskiego, ale przede wszystkim pochłaniają zanieczyszczenia i produkują niezbędny do życia tlen. Odgrywają one również ogromną rolę w zapobieganiu zmianom klimatycznym, dlatego bardzo istotne jest każde działanie, promujące sadzenie drzew.

Taki jest właśnie cel realizowanego przez gminę Piaseczno projektu pn. „Sadzimy tlen”. W jego ramach uczniowie piaseczyńskich szkół i przedszkoli poznawali rolę drzew w ochronie klimatu, a także „sadzili tlen” w swoim otoczeniu.

Znaczenie drzew dla krajobrazu miejskiego jest ogromne. Do wspomnianych wcześniej zalet należy dodać również ograniczenie parowania wody deszczowej, redukcję temperatury otoczenia, ochronę przed hałasem, zatrzymywanie wilgoci w glebie, a także oczyszczanie wody gruntowej. Dlatego im więcej jest drzew w krajobrazie miejskim, tym lepiej dla środowiska, klimatu, a bezpośrednio również dla człowieka.

Do udziału w projekcie pn. „Sadzimy tlen” zostały zaproszone wszystkie piaseczyńskie szkoły i przedszkola. W ramach warsztatów w zgłoszonych placówkach w dniach 28-29 września odbyły się godzinne warsztaty, podczas których uczestnicy przekonali się, jaka jest rola roślin w ochronie klimatu, jakie są zalety drzew oraz jak należy o nie dbać. Warsztaty będą miały też wymiar praktyczny – uczestnicy pod okiem instruktora wykonali ekologiczne doniczki na kwiaty, w których zasiali mieszankę kwiatów i ziół. Zwieńczeniem każdych zajęć było zasadzenie na terenie placówek sadzonki „drzewa tlenowego”. Łącznie w dniach 28-29 września 2022 r. odbyło się 21 warsztatów.

Projekt pn. „Sadzimy tlen” jest realizowany w ramach zadania pn. „Działania proekologiczne w Gminie Piaseczno” współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach programu „Mazowsze dla czystego powietrza”

GALERIA ZDJĘĆ

Archiwum ABRYS

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię