Ścieżka jest bardzo interesująca szczególnie ze względu na występujące tu gatunki ptaków (zwłaszcza wiosną – w okresie od IV do VI), ale także z uwagi na roślinność. Można ją przebyć pieszo, rowerem lub samochodem ale dopiero po ustąpieniu wiosennych rozlewisk

Nazwa ścieżki
Ścieżka przyrodnicza Pniewo Utrata – Pniewo Dziedziniec
Długość ścieżki
 8 km
Czas przebycia
 
Trasa (miasta)
Położona jest w dolinie Narwi, na lewym brzegu rzeki.
Opis Jest ona bardzo interesująca szczególnie ze względu na występujące tu gatunki ptaków (zwłaszcza wiosną – w okresie od IV do VI), ale także z uwagi na roślinność. Można ją przebyć pieszo, rowerem lub samochodem ale dopiero po ustąpieniu wiosennych rozlewisk.

Ścieżka rozpoczyna się na skraju wsi Pniewo Utrata między posesjami nr 12 i 14, i prowadzi w kierunku północno – wschodnim wzdłuż koryta Narwi. Na przeciwległej stronie  po drugiej stronie rzeki widać w oddali wieś Rakowo i Krzewo. Podążając dalej należy skręcić w kierunku południowo wschodnim, a następnie w kierunku południowym. Ze ścieżki widoczny jest rezerwat Wielki Dział, a w jej końcowym odcinku przechodzimy przez Olszynę Pniewską  do wsi Pniewo Dziedziniec. I tu kończy się nasza ścieżka – nadmienić należy, że po większych opadach deszczu, niektóre odcinki ścieżki są nieprzejezdne bądź trudno przejezdne.

Od początku marca do końca  maja trwają przeloty ptaków. Przy odrobinie  szczęścia możemy zaobserwować stada wędrujących gęsi gęgawy, zbożowe i białoczelne, kaczek (świstunów, rożeńców, płaskonosów) oraz bataliony i inne siewkowate. Na końcowym etapie ścieżki towarzyszyć nam może orlik krzykliwy i bielik. Często pojawiają się łosie, sarny, jelenie. 


Źródło: Łomżyński Park Krajobrazowy

Od początku marca do końca maja trwają przeloty ptaków. / Fot. Łomżyński Park Krajobrazowy

Ścieżkę można przebyć pieszo, rowerem lub samochodem, ale dopiero po ustąpieniu wiosennych rozlewisk. / Fot. Łomżyński Park Krajobrazowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię