Zapraszamy do Biebrzańskiego Parku Narodowego. Najcenniejsze walory Parku to szeroka dolina silnie meandrująca rzeka Biebrza, z największym zespołem torfowisk w Polsce, zwanych Bagnami Biebrzańskimi. Zachowały się tu rzadkie, zagrożone i ginące w kraju i Europie gatunki roślin, ptaków i innych zwierząt.

Nazwa ścieżki
Ścieżka edukacyjna-znaki czerwone-Terenowy Ośrodek Edukacyjny (TOE)
(Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz,
telefon: (0-85) 738 06 20, 738 30 00,
faks: (0-85) 738 30 21,
e-mail: [email protected])
Długość ścieżki
2 km
Czas przebycia
Trasa (miasta)
Trasa rozpoczyna się w Osowcu Twierdzy przy siedzibie BPN
Opis Następnie na trasie mija się osiedle wojskowe i zagłębia w kompleks leśny. Na trasie czekają na nas trzy schrony bojowe i wieża widokowa na "Górze Skobla". Trasa kończy się na parkingu przy polu biwakowym "Bóbr".

Na trasie odnaleźć wiele krzewów. Jednym z nich jest berberys pospolity – krzew do 3 m wysokości, o charakterystycznych odwrotnie jajowatych, ząbkowanych na brzegach, drobnych liściach i trójdzielnych kolcach. Z żółtych kwiatów wykształcają się z końcem lata czerwone drobne owoce. Suszone owoce wykorzystywane są jako dodatek do herbaty podnoszący ogólną odporność organizmu.

W kierunku północnym rozciąga się jeden z najbardziej malowniczych widoków tego szlaku. Ok. 50 m od wieży znajduje się fosa otaczająca Fort I Twierdzy Osowiec. Koryto rzeczne Biebrzy oddalone jest o ok. 250 m i biegnie przed pasem trzcin. Z końcem zimy Biebrza występuje z brzegów i cała dolina wygląda jak kilka połączonych ze sobą jezior. Na zalewanych łąkach od marca do maja gromadzą się setki ptaków wypoczywających w czasie wędrówki na północ. Z pomocą lornetki wyróżnisz wśród nich kilka gatunków dzikich gęsi (m.in. gęgawy, białoczelne i zbożowe), łabędzie (niemego i krzykliwego) oraz mnóstwo kaczek (m.in. krzyżówki, rożeńce i czernice).
 


Źródło: www.biebrza.org.pl

Od marca do maja gromadzą się setki ptaków wypoczywających w czasie wędrówki na północ. / Fot. biebrza.org.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię