Ciekawostką jest nazwa rezerwatu ?Olbina? przyjęta od dawnego ludowego określenia uroczyska, w którym znajduje się rezerwat. Nazwa ta pochodzi od smoka Olby lub imienia diabła Olbiny, który według podań ludowych zamieszkiwał pobliskie bagno leżące w południowej-wschodniej części rezerwatu i miał zatopić Kalisz.

Nazwa ścieżki
Ścieżka przyrodniczo-leśna w rezerwacie Olbina
(Nadleśnictwo Kalisz z/s Szałe
ul. Kaliska 195, 62-803 Kalisz 4
tel. (62) 766 44 40, tel. fax (62) 766 44 46
e-mail [email protected])
Długość ścieżki
1,5 km
Czas przebycia
1,5 h
Trasa (miasta)
Lokalizacja:
powiat: kaliski
gmina: Brzeziny
nadleśnictwo: Kalisz z/s Szałe
leśnictwo: Wilcze Ługi

Dojazd:
Komunikacją publiczną PKS z Kalisza do miejscowości Pieczyska – przystanek Pieczyska Las – a dalej pieszo około 1,50 km lub samochodem do osady leśnej Wilcze Ługi i dalej pieszo około 0,5 km.

Opis
Od strony północnej rezerwatu znajdują się dwie bramy wejściowe. Główna brama jest początkiem ścieżki dydaktycznej. Przed bramą znajduje się zadaszona wiata z miejscami do siedzenia. Trasa ścieżki oznaczona jest zielonymi strzałkami informującymi o kierunku zwiedzania. Głównym przedmiotem ochrony jest drzewostan jodłowy, rosnący na północnej granicy zasięgu jodeł. Wartość estetyczna i kulturowa krajobrazu jest bardzo wysoka. Wnętrze lasu ma bardzo zróżnicowany charakter, są tam zarówno miejsca zacienione pod silnie zwartymi koronami jodeł i świerków, jak i odsłonięte polanki z bujnie rozwijającym się młodym pokoleniem lasu. Puszczańskiego charakteru rezerwatowi nadają liczne wywroty, zwalone pnie drzew. Szczególny charakter las zyskuje przez dynamicznie rozwijające się jodły, praktycznie we wszystkich stadiach rozwojowych. Krajobraz urozmaica obecność bagna i małych fragmentów olsu okresowo zalewanego przez wodę. Ciekawostką jest nazwa rezerwatu „Olbina” przyjęta od dawnego ludowego określenia uroczyska, w którym znajduje się rezerwat. Nazwa ta pochodzi od smoka Olby lub imienia diabła Olbiny, który według podań ludowych zamieszkiwał pobliskie bagno leżące w południowej-wschodniej części rezerwatu i miał zatopić Kalisz. Rezerwat Można zwiedzać pieszo.

 Źródło: Nadleśnictwo Kalisz

Krajobraz urozmaica obecność bagna i małych fragmentów olsu okresowo zalewanego przez wodę. / Fot. Nadleśnictwo Kalisz

Od strony północnej rezerwatu znajdują się dwie bramy wejściowe. / Fot. Nadleśnictwo Kalisz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię